Wpis z mikrobloga

Messier 101, znana również jako Galaktyka Wiatraczek, wraz z towarzyszącą jej ogromną galaktyką karłowatą (troszkę antyteza...) NGC 5474.
Sprzęt: iOptron CEM25P, Nikon D810A, teleskop TS 65Q (ogniskowa 420 mm, f/6,5), 2 godziny ekspozycji.

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #fotografia #mojezdjecie
namrab - Messier 101, znana również jako Galaktyka Wiatraczek, wraz z towarzyszącą je...

źródło: comment_XmkpMcM1KGPQgaRuq9U1I5JP4uI7oO3g.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@shox no nie żartuj sobie. Raczej przyjmij do wiadomości, ze to nie ma szans nastąpić w czasach życia Twojego czy Twoich bliskich potomków. A jak dodatkowo jesteś niewierzący w żadnego Boga reinkarnacje czy cokolwiek uznaj ze nie będzie Ci dane dowiedzieć się czy udało się to człowiekowi czy nie.
Trochę smutna perspektywa:(
  • Odpowiedz
@namrab: Hej! Super zdjęcie - podziwiam. Jednocześnie mam pytanie, pewnie trochę głupie. Otóż na Twoim zdjęciu widzimy rzeczoną galaktykę (która stanowi cel zdjęcia) i mnóstwo jasnych punktów dookoła.
Moje pytanie brzmi: czym są pozostałem obiekty? Czy KAŻDY z nich to osobna galaktyka/mgławica (wielko skalowe obiekty), które po prosty z racji swojego położenia przestrzennego są gorzej widoczne, gdyż są dalej? Czy są to może pojedyncze gwiady z Drogi Mlecznej?
Zawsze mnie
  • Odpowiedz
@shox: Raczej nie dożyjemy czasów, gdy podróże międzyplanetarne w naszym układzie słonecznym będą w miarę powszechne, a Ty chcesz międzygalaktyczne? Ok, marzenia są fajne, ale może trochę je urealnić ;).
  • Odpowiedz
Ciekawe, czy dożyję czasów, kiedy podróże międzygalaktyczne będą powszechne.


@shox: Podróż do najbliższej galaktyki - Andromedy za życia jednego człowieka musiałaby zużyć paliwa mieszczącego się w zbiorniku około 100 kilometrów średnicy, do tego musiałaby to być antymateria (której koszt wyprodukowania jednego grama to obecnie kilka bilionów dolarów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@RudaSwinia: @3000swin: Większość punktów to gwiazdy naszej galaktyki, ale na zdjęciu złapało się też dużo odległych galaktyk. Można je rozróżnić - gwiazdy są ostre i punktowe, galaktyki są "miękkie"
  • Odpowiedz
@namrab: No tak, stad to moje pytanie. Bo te gwiadzy naszej galaktyki sa duuuuużo bliżej nas niż owa galaktyka. A mimo to sprawiają wrażenie jakby leżały "w tle" za nią. Dziwny efekt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@jackomowa: Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. W porównaniu ze Sky-Watcherami montaż jest o wiele cichszy i dokładniejszy. Nośność 12 kilo jest dość skromna, ale osobiście nie planuję kiedykolwiek montować na nim więcej, niż 6-7 kilogramów. Wykresu obecnie nie pokażę, bo sprzęt mam dopiero od tygodnia i guiding dokupię dopiero w przyszłym miesiącu :-)
  • Odpowiedz
@billy0o: Co masz na myśli poprzez nawigację? Chodzi o automatyczne naprowadzanie na obiekty? Montaż ma wbudowanego GPS-a, więc znając godzinę i współrzędne geograficzne potrafi idealnie wycelować w dowolny zadany punkt na niebie.
  • Odpowiedz