Wpis z mikrobloga

Tldr: warto zapamiętać raz na zawsze, gdy chcemy pomóc cukrzykowi:
-niski posiom cukru= hipoglikemka -> podajemy najlepiej coś słodkiego do picia
-wysoki poziom cukru = hiperglikemia -> ładujemy insulinę

Krótka lekcja życia. Przed 20:00 w pociągu pewien starszy pan dostał ataku, trzęsie sie, piana z ust, ktoś zauważa, że ma opaskę gumową z napisem 'cukrzyk'. Obok były dwie starsze osoby, tez cukrzycy, zaczęli pierwsi reagowac, coś krzyczeli (jeszcze nie slyszalam), pani bardzo zręcznie wiedziała co robić i zmierzyła mu poziom cukru swoim glukometrem. Poziom : 58, jej mąż cos w przypływie rzucił 'INSULINA!!!', bo pewnie pierwsze skojarzenie z cukrzyca. I podali mu 10 jednostek insuliny !!!!!! W HIPOGLIKEMII!!!! Wiec jeszcze mu obnizyli poziom cukru, pan zasłabł. Nie wiedząc jeszcze o niczym, po kilku minutach zauwazyłam zamieszanie i poszłam. Aurat pan się przebudzał, pasażerowie krzyczą między sobą tą historie, więc mówię 'jak hipoglikemia to trzeba szybko podać cos słodkiego do picia' i wyciągnęłam swój sok pomarańczowy. A jakaś małolata mi mówi ' jak chcesz mu to podać jak on ledwo patrzy?!'. Mówię, że jak już jest przytomny to lepiej #!$%@? mu to dac i niech spróbuje coś łyknac niz czekac az mu dalej cukier spadnie!!! Wtedy ta babka, co podała mu insulinę usłyszała moje słowa i panika: 'jejku, pani ma rację, to na odwrót bylo! To trzeba było cukier dac a nie insulinę'. W tym momencie juz przybylo ratownicy więc luzik, pan po 10 min wyszedł z pociągu o własnych siłach.



#medycyna #cukrzyca #poradadnia #niepasta
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@Rabbitzrondelkiem Jeśli wiesz to Ci się chwali :) podlinkowane wszystkich, żeby ktoś przypadkiem nie zrobił czegoś głupiego, nie czytałem komentarzy ;)
A pogoda jutro podobno ma być sloneczna
  • Odpowiedz
Aż niemożliwe się wydaje, żeby osoba z cukrzycą podała insulinę innej osobie przy niskim cukrze. Szczęście ma ten pan tylko dlatego, że insulina potrzebuje trochę czasu, żeby zacząć działać. Taka dawka bez pomocy lekarza prawie na pewno skończyłaby się co najmniej śpiączką a prawdopodobnie i śmiercią.
  • Odpowiedz
No i ta satysfakcja, kiedy na koniec mogę spojrzeć innej lasce w oczy i powiedzieć BO JA STUDIUJE MEDYCYNĘ!!! :D nie mogłam się powstrzymać, nie hejtujcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@avril_ool: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
L.....n - > No i ta satysfakcja, kiedy na koniec mogę spojrzeć innej lasce w oczy i p...
  • Odpowiedz
jakby było 20 niżej plus wstrzyknięcie insuliny to by mogli palcem po piachu pisać


@Rabbitzrondelkiem: i tak i nie, insulina nie zaczyna działać od razu, jeśli w czas przyjechało pogotowie to bez problemu by go z tego wyciągneli
ale owszem, przy 20 i 10j insuliny oraz bez pomocy nie byłoby co zbierać
  • Odpowiedz
@Vitru: Jak już ktoś chce na własną odpowiedzialność ratować farmakologicznie nieprzytomnego cukrzyka w środku puszczy, to niech raczej glukagon nosi a nie insulinę;)
  • Odpowiedz