Wpis z mikrobloga

Jak wybudować najtańszy możliwy dom murowany?

Tym razem potrzebuję wsparcia i burzy mózgów. No i luźno dzisiaj więc się nie spinajcie ;) Na czym można zaoszczędzić na budowie domu? Zapominamy o braku komfortu dla mieszkańców: cel to jak najniższe koszty budowy (z dwoma wyjątkami: dom powinien być jednak czymś ocieplony i powinien mieć okna i drzwi). Ustalamy też, że budujący nie zna się na budowlance więc sam tego domu nie wybuduje:

- Działka. Oczywiście jak najmniejsza/najtańsza.
- Przyłącza. Rozważyć szambo i studnię (koszty przyłączy mogą być wyższe)
- Dom. Mały, parterowy, dach dwuspadowy. Bez poddasza użytkowego i bez stropu. Bez garażu w bryle domu. Względnie niskie pomieszczenia. Jedna łazienka. Bez daszku nad wejściem do domu, a samo wejście do domu to raptem kilka betonowych schodków. Idealny byłby projekt gotowy do którego nie wprowadzimy żadnych zmian (najniższe koszty adaptacji)
- Jak najtańszy geodeta i kierownik budowy :)
- Sami wybieramy poszczególnych podwykonawców (nie budujemy jedną firmą), sami kupujemy materiały.
- Ściany. Na zewnątrz silikat + np. 12 cm styropianu (wstępnie wychodzi mi najtaniej). Bez tynku zewnętrznego.
- Nieprzewymiarowana (dobrze wyliczona) więźba. Nie wiem jak ją ocieplić jeszcze.
- Dach - pokrycie blachodachówką (a może coś tańszego?)
- Hydraulika. Tu się waham. Albo ogrzewanie podłogowe elektryczne (przy takim ociepleniu to nie ma sensu jednak...) albo grzejniki (ogrzewanie podłogowe jest droższe) i np. piec na paliwo stałe a może grzejniki elektryczne (ale to znowu nie ma sensu przy takim zapotrzebowaniu na ciepło). Hmm. Poza tym przychodzi mi do głowy tylko brak cyrkulacji.
- Elektryka. Mało punktów elektrycznych. Mało punktów oświetleniowych. Brak włączników schodowych :)
- Brak tynków zewnętrznych
- Wewnątrz - tynk cementowo-wapienny.
- Okna. Standardowe. Względnie małe, ale na tyle duże, by się komfortowo mieszkało. Brak okna tarasowego bo i tarasu nie będzie :)
- Bez parapetów (?) :)
- Wykończeniówka. To jasne. Tanie panele. Styropianowe cokoły (albo i bez). Tania armatura. Tanie meble. No i dużo prac można wykonać samemu.
- Co jeszcze?

Cel to pokazanie ile kosztuje dom w wersji "minimum" i ile pieniędzy wydajemy na udogodnienia do których właściwie wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni oraz następnie napisanie artykułu na ten temat na mojego bloga (blog.poradnik-budowlany.com. Mam nadzieję, że dzięki takiemu podejściu więcej osób zrozumie, że pytanie: "ile kosztuje budowa 150 m2 domu, ale tak orientacyjnie" nie ma najmniejszego sensu. :)

PS Mój artykuł o ogrzewaniu będzie gotowy za 2 dni. 66000 znaków - szaleństwo. Jeden artykuł, a objętość ma taką, co 1/3 mojej książki :)

#budujzchaferem #budownictwo
  • 16
  • Odpowiedz
@chafer co do blachodachówki polecam tańszą opcję. Albo papa albo ekologicznie i pokryj strzechą.
Ps. Nie rob uszczelnień pianką tylko mchem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@chafer:

Bez garażu w bryle domu.


Chodzi Ci o to, żeby całkowicie zrezygnować z garażu, czy garaż osobno jest tańszy? A jeśli jest tańszy, to dlaczego (chociaż wydaje mi się to zupełnie bez sensu).
  • Odpowiedz
- Przyłącza. Rozważyć szambo i studnię (koszty przyłączy mogą być wyższe)


@chafer: Studnia też może sporo kosztować, może okazać się, że woda jest głęboko albo kiepskiej jakości.
  • Odpowiedz
- Nieprzewymiarowana (dobrze wyliczona) więźba. Nie wiem jak ją ocieplić jeszcze.

- Dach - pokrycie blachodachówką (a może coś tańszego?)


@chafer: więźba kratownicowa wychodzi najtaniej, jak sobie jeszcze sam zbijesz kratownice z desek dostępnych na składzie to będziesz miał więźbe praktycznie za darmo.

Między krokwie wełna 16mm i folia. Blacha trapezowa chyba jest najtańsza.
  • Odpowiedz
@chafer: ilość kominów trzeba ograniczyć. Jeśli to możliwe to jeden komin z kanałami spalinowymi i wentylacją. Działka nie zawsze najmniejsza, ale zazwyczaj rolna z możliwością zabudowy wychodzi taniej niż budowlana.
  • Odpowiedz
@chafer: Z tynku zewnętrznego nie można zrezygnować całkowicie, co najwyżej można ten wydatek odsunąć w czasie. Styropian z samym klejem z siatką, ewentualnie pomalowany wytrzyma kilka lat, ale w końcu ulegnie zniszczeniu od wody, słońca i mrozu.
Zamiast szamba taniej w perspektywie czasu wyjdzie przydomowa oczyszczalnia. Poza tym jeśli jest kanalizacja przy działce, nie dostanie się pozwolenia na szambo i gmina będzie wymagała przyłącza.
Na dach ewentualnie gont bitumiczny, ale wymaga
  • Odpowiedz
@silo1408: @DiscoPolo: @szkkam: @cyckonauta: @Powuyo: @wloczy-kij: @krzysztof114: @SlodkoGorzki: @g_r_z:

Dzięki za podpowiedzi. Przyszło mi do głowy jeszcze to:

- Nie wykonujemy badań gruntowych.

- Nie dbamy o projektową charakterystykę energetyczną budynku i nie wykonujemy OZC (szukamy więc projektanta adaptującego, który tylko podpisze się pod konstrukcją i szacowaną charakterystykę energetyczną budynku przygotowaną w projekcie gotowym - byle taniej)

- Odpowiednio negocjujemy z wykonawcami i
  • Odpowiedz
@chafer: szczyty z osb+ nie sądzę żeby silikat był najtańszy, najtaniej wyjdzie pewnie h+h. Działówki 8 cm ( widywałem takie rzeczy) Wylewanie nadproży? Strunobetonowe wszystko, do max otworu 250. Ławy o zmniejszonych przekrojach, minimalny poziom posadowienia budynku względem strefy przemarzania. Wieniec obwodowy, bez podciągów i lanych nadproży, brak słupów. Uziom etc zapraszam na pw. To jeżeli chodzi o koszty. Trochę chaotycznie, ale padam na pysk.
  • Odpowiedz