Wpis z mikrobloga

Znalezione na fb. Warte przeczytania. źródło

"
To mój pierwszy post na tej grupie i będzie dość długi. Proszono mnie o spisanie wiadomości zdobytych podczas wizyty w krakowskiej sortowni śmieci, więc oto one. Jest tu też parę informacji, które zdobyłam z innych źródeł. Może komuś te informacje się przydadzą :)
Informacje ogólne:
1. Nawet jeśli śmieci segregowane są mieszane w jednej śmieciarce ze śmieciami komunalnymi to trafiają do sortowni, a nie prosto na wysypisko. Po co więc sortować śmieci w domu skoro w sortowni znów są sortowane? Ponieważ sortowanie w domu ułatwia znacząco pracę sortowaczy (pracowników sortowni) i zwiększa odzysk surowców. Ponadto śmieci segregowane w domu są czystsze niż śmieci komunalne, do których trafiają np. pampersy, podpaski, psie odchody, kurz, pył i inny syf.
2. Które materiały opakowaniowe są najchętniej recyklingowane? Puszki aluminiowe (są bardzo cenne) i puszki żelazne (łatwo oddzielić je od reszty śmieci za pomocą elektromagnesów). Oprócz tego szkło i makulatura. Odzysk plastiku jest zwykle mało opłacalny lub nieopłacalny. Najgorsze są jednak odpady wielomateriałowe np. kartony po mleku, owijki po margarynach/masłach, saszetki po przyprawach. Takie śmieci są w większości nierecyklingowlne. Jedynie z kartonów po mleku czasem odzyskuje się papier, ale warstwa plastiku i aluminium i tak trafia na wysypisko (o kartonach TetraPak w dalszym punkcie).
3. Sortownia jest w stanie rozdzielać różne grupy odpadów z tworzyw sztucznych, ale ich recykling jest w większości nieopłacalny. Brakuje firm, które chciałyby odkupywać od sortowni ten plastik, bo jego recykling jest nieopłacalny. Wyjątkiem są butelki PET (o nich w dalszym punkcie). Plastiki, których nikt nie chce przetwarzać są spalane np. w cementowniach albo trafiają na wysypisko.
Informacje o konkretnych odpadach:
4. Metalowe i aluminiowe puszki są wyłapywane ze śmieci w prawie 100%, więc ich recykling jest pewny.
5. Szkło też jest dobrym materiałem do recyklingu. Nie znalazłam jeszcze najnowszych danych, ale kilka lat temu w moim regionie odzysk szkła wynosił 70% (dla porównania w tym samym roku odzysk wszystkich plastików wyniósł tylko 30%). Tłuste szkło w przeciwieństwie do tłustego plastiku można recyklingować (czyli szklane butelki po oleju nadają się do recyklingu, a plastikowe butelki po oleju nie nadają się do recyklingu i są odrzucane w czasie sortowania – idą do spalenia lub na wysypisko). Jeśli wyrzucamy szklane butelki, buteleczki to zostawiajmy na nich aluminiowe kołnierze i zakrętki. Jeśli je oddzielimy to trafią prawdopodobnie na wysypisko, bo są zbyt małe, żeby sortowacze je wyłapali na taśmie. Natomiast przetwórnie szkła są przygotowane na oddzielanie zakrętek i kołnierzyków, a oddzielony materiał trafia do recyklingu. Pracownik krakowskiej sortowni prosił też, aby nie wrzucać do pojemników/worków na szkło słoików z zawartością. Tzn. jeśli spleśnieje nam dżem to wywalmy go na kompost lub do toalety, a słoik opłuczmy. To samo dotyczy słoików po śledziach. Ludzie zwykle wrzucają do szkła słoiki po śledziach, w których jest jeszcze pełno oleju i cebuli. Zawartość takiego słoika zanieczyści całą partię szkła i utrudni jego recykling (będzie trzeba zużyć więcej wody, detergentów i energii na odłuszczenie i umycie zabrudzonego szkła).
6. Jeśli mamy do wyboru płyn w butelce PET lub w TetraPaku (kartonie) to wybierajmy PET. Butelki PET są chętnie przetwarzane, robi się z nich np. poliester. Kartony TetraPak są odpadem wielomateriałowym. Wg raportu z 2012 roku (nowszych raportów nie ma) ze wszystkich TetraPaków wyprodukowanych w Polsce recyklingowi poddano tylko 10%. Pracownik sortowni mówił nam, że nie ma firm chętnych do recyklingu kartonów. W całej Polsce są tylko 3 papiernie, które odzyskują papier z TetraPaków, ale reszta opakowania, czyli plastik i aluminium trafiają na wysypiska.
7. Folie termokurczliwe nie nadają się w ogóle do recyklingu. Jeśli jakaś butelka PET będzie miała koszulkę z takiej folii to nie trafi do recyklingu, bo folia zanieczyściłaby partię PET. Taka folia często występuje na butelkach soczków (np. Kubuś), płynów do płukania, jogurtów do picia oraz na kubeczkach zwykłych jogurtów (oraz na wielu innych produktach).
8. Opakowania z folii, które od środka mają metaliczną warstwę (np. paczki chipsów) też nie nadają się do recyklingu.
8. Reklamówki tzw. biodegradowalne/ekologiczne są często tylko chwytem reklamowym (oczywiście nie wszystkie). Do ich biodegradacji potrzebne są specjalne warunki w komorach o kontrolowanej temperaturze, ilości tlenu, pH itd. Jeśli wyrzucimy taką reklamówkę w krzaki lub na wysypisko to ona będzie ulegać biodegradacji bardzo, bardzo powoli, a zamiast tego będzie się kruszyć na coraz drobniejsze kawałki, aż pozostaną z niej drobiny plastiku (nie musze chyba pisać, że nie jest to korzystne dla środowiska – tworzywo nie rozkłada się tylko rozpada na małe kawałeczki).
9. W sortowni wszystkie worki na śmieci są rozrywane na początku linii sortowniczej. Wniosek z tego taki, że jeśli ktoś nie ma obowiązku pakować śmieci do worków, to lepiej takich worków po prostu nie używać. To tylko kolejny niepotrzebny śmieć zużyty na pakowanie innych śmieci.
10. W sortowni wyłapuje się z taśmy tylko duże śmieci tzn. cała drobnica jest odsiewana i trafia na wysypisko. Dlatego lepiej nie rozdrabniać śmieci, bo im są mniejsze tym pewniej trafią na wysypisko.
Wiem, że tego dużo, ale można by napisać jeszcze więcej ;)
"

#sortowanie #recykling #smieci #sortownia #opakowania #ciekawostki #srodowisko #technologia
  • 42
@Slowbro: pewnie ceny paliw rosną ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z drugiej strony kiedyś podjeżdżała jedna śmieciarka i zabierała wszystko na raz a teraz pewnie przynajmniej 2 muszą podjechać.
@spider jeśli się mylę to mnie popraw proszę ale:
7- wydaje mi się, że to nie jest prawdą co tu napisałeś. Butelka PET razem z etykietą idzie na linie myjąca gdzie jest wiele sposobów na oddzielenie PET od innego rodzaju folii, w trakcie paru etapów przez jakie przechodzi taka butelka. butelki pet z folią trafiają do recyklingu.