Wpis z mikrobloga

@GrazynianJanuszanu: też się przymierzam do składania cnc do domu.
U mnie chyba decyzja padnie na root 3, bo wygląda bardziej konwencjonalnie i solidniej. Do MPCNC trzeba szukać innego wrzeciona niż ten dewalt, bo go nigdzie w europie nie widziałem
  • Odpowiedz
@GrazynianJanuszanu: Złożyłem kiedyś mechanikę, niby okej, ale coś mi w niej nie pasowało. Obecnie składam Root 3, pozostał mi jeszcze wybór paski vs śruby. Ogólne wrażenia odnośnie projektu są pozytywne.

@Ruckus22: Kupiłem klona dewalt/makita w Pl za około 200zł. Na pierwsze frezowanie wystarczy, dość głośne i nie wiem jak długo wytrzyma.
  • Odpowiedz
@Ruckus22: Ciężko to jednoznacznie określić bo masz duże pole manewru. Możesz kupić najtańszą elektronikę, używane silniki, tanie wrzeciono, najtańszy filament i tak dalej i wyjdzie Ci to w okolicy 800zł-1k co jest kwotą całkiem okej, a możesz kupić części na wypasie i być kosztami w okolicy 3k.
Ja osobiście postanowiłem zrobić tanio o polu 60x40cm, podłapać temat i w przyszłości upgrade czy to wrzeciona, silników czy innych elementów w zależności
  • Odpowiedz
@Neurox dzięki za odpowiedź. Myślałem że będzie to kwota bliżej 1,5k idąc po kosztach.

Trzymam kciuki za twój projekt, pochwal się jak już złożysz :D
  • Odpowiedz
@GrazynianJanuszanu: @grnape: nie wiem czy jeszcze temat aktualny, ale się wypowiem :)
Mam poskładaną MPCNC + do tego mocowanie UniversalMount do szybkiego przezbrajania.
Mam aktualnie uruchomione narzędzia (niech tak to nazwę) do drukowania 3D - MK8 na mocowaniu UM i niedawno uruchomiłem sobie laser do grawerowania, ten taki zwykły 3.5W - podkręcony do 5W, a w piwnicy leży jeszcze wrzeciono z makity do którego sie przymierzam. Dobra to
  • Odpowiedz
@SpaloneSprzeglo: Temat aktualny.
Teraz czekam na wszystkie części i kończę drukować plastiki.
Jakie rozwiązanie dot. płyty głównej zastosowałeś?
Co Ci przysporzyło największy problem przy składaniu?
Gdzie zakupiłeś laser?
  • Odpowiedz
@GrazynianJanuszanu: Odnośnie płyty głównej, poszedłem w rozwiązanie dobrze znane i udokumentowane - Ramps 1.3 + sterowniki DRV8825 a tym wszystkim zarządza Marlin przystosowany do bycia czymś więcej niż drukarką 3D.

Tak jeszcze słowem wstępu
Ogólnie projekt bardzo mi się podoba, jest wiele przystawek i modyfikacji zrobionych przez użytkowników od 3D, przez laser po różne mocowania wrzecion nawet jest przystawka do malowania jajek na wielkanoc ( ͡º ͜ʖ͡º)
no i coś co będzie koniecznością jeżeli chcesz mieć z tego urządzenia coś więcej aniżeli tylko
  • Odpowiedz
@SpaloneSprzeglo: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Przeczytałem od deski do deski. Twoje świadectwo na pewno przysłuży się przy kalibracji płyty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zamówiłem DRV8825 i śrubę trapezową, więc trochę ragequitów mnie ominie. Jedyne czego się obawiam w całej konstrukcji, to rury, które zamówiłem http://allegro.pl/rura-rury-fi-25mm-chrom-ciecie-gratis-tris-regal-i5186974572.html
Jak mówisz im dłuższe, tym mniej stabilne. Otóż pofolgowałem trochę w tym temacie i zamówiłem 1000mm X 1000mm x 300mm, do
  • Odpowiedz
@GrazynianJanuszanu: Jeżeli chodzi o rurki z których ja robiłem, to kupiłem z nierdzewki i 2mm w ściance. Używałeś może jego kalkulatora do wymiarowania? Kalkulator z moimi wymiarami
Wygląda na to że będziesz robił podobnego kalibru sprzęt co ja. A jeżeli chodzi o stabilność to wcale nie jest aż tak źle, wszystko można dostosować w firmwarze. Jedynie na co musisz uważać przy składaniu to aby wszystkie wymiary były takie jakie sobie założyłeś no i najważniejsze są kąty, aby wszystko było prostopadłe w innym przypadku będziesz się głowić dlaczego coś schodzi albo frezuje krzywo - zwykle jak to raz dobrze ustawisz to później o tym możesz zapomnieć do czasu ponownego rozłożenia i złożenia.

Laser, faktycznie jest to grubszy temat, defakto są 2 możliwości podłączenia, jedna którą (nie wiem kurrr czemu wszyscy stosują) to zmiana firmwaru za każdym razem, a druga metoda to moja własna którą muszę tam na ich forum dopiero opisać i też ją tobie będę polecał jak będziesz tak daleko, ale to bym sobie zostawił na trochę później jak już sobie ogarniesz firmware, ustawienie sprzętu i wykonasz pierwsze ruchy w automacie. W ogóle to najlepiej sobie wydrukuj przystawkę do trzymania długopisu i niech na pierwszy ogień CNC coś narysuje. Bo jak coś pójdzie nie tak to jedyną stratą będzie długopis wbity w stół xD Sama konstrukcja zniesie wiele ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dobra jak Cię to ciekawi to jutro po pracy mogę opisać wstępne podłączenie, przetestowanie i ustawienie prądu na laserze, i podeślę linki do części
  • Odpowiedz
@SpaloneSprzeglo: Tak myślałam, żeby zacząć od długopisu, 1zł to nie 500 zł. A silnik to 17HS4401 1.5A. Wszelakie informacje na temat składania, kalibrowania i zabawy jaka się wiąże z mpcnc, to cos czego brakuje na polskich forach. Myślę, że jak przedstawisz swoje doświadczenia, to bedziesz pierwszy, ktory zrobi to rzetelnie
  • Odpowiedz
@GrazynianJanuszanu: Temat lasera należy zacząć od najważniejszego elementu: SAFETY FIRST
Zanim zamówisz jakikolwiek laser MUSISZ zaopatrzyć się w odpowiedni osprzęt zabezpieczający Ciebie jak i pozostałych narażonych na promieniowanie lasera, a same testy jak i praca lasera musi być wykonywana w taki sposób aby nikomu nie wyrządzić krzywdy - najlepiej w odizolowanym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Bezpośrednie świecenie laserem w kogokolwiek a nawet w lustro jest stanowczo zabronione. To już nie jest zabawka i pomimo że tak może wyglądać - potrafi skrzywdzić do końca życia. Zależnie od lasera i jego mocy konieczne jest zastosowanie innego typu okularów (bo o nie głownie chodzi w tym przypadku). Polecam zobaczyć filmik ze zrozumieniem i wybrać odpowieni rodzaj do danego lasera. https://youtu.be/WnDjIDhxnMs

Jeżeli chodzi o sterowanie, sprawa wygląda prosto - jak z resztą wszystko. Sterownik TTL sterowany sygnałem PWM wychodzącym z płyty głównej (wyjście tranzystora D9) gdzie nominalnie podpina się wentylator chłodzący wydruk lub po zmianie firmwaru jeden z niewykorzystanych pinów cyfrowych bezpośrednio z Rampsa. Sam sterownik to nic innego jak przetwornica StepDown + tranzystor z ograniczonym maksymalnym prądem i napięciem aby nie uszkodzić diody. Można kupić dedykowane sterowniki pod daną diodę, lub takie które mają z góry ustalony maksymalny prąd i napięcie ale można też kupić sterownik uniwersalny który należny samemu wyregulować (napięcie i prąd) pod daną diodę zgodnie z datasheet diody. Większość sterowników podają napięcie na diodę gdy pin sygnałowy jest w "powietrzu" lub jest na niego podane napięcie, jeżeli pin sygnałowy jest przyłączony do masy wtedy dioda nie świeci. Przykładowy sterownik z regulacją prądu i napięcia TU
Regulacja sterownika - na oficjalnej stronie MPCNC jest podana dziwna i zawiła metoda ustawienia diody w obawie przed jej uszkodzeniem, nie wiem, nie stosowałem jej, wpiąłem się dwoma miernikami aby mierzyć prąd i napięcie i ustawiłem je bezpośrednio na diodzie - tak aby wartości zgadzały się z dokumentacją, prosto - szybko, z lekkim ryzykiem uwalenia diody. W ogóle to polecam ustawić maksymalny prąd i napięcie w okolice 90% deklarowanych - dioda będzie trochę słabiej świecić, ale nie wypali się tak szybko, w razie konieczności i jeżeli nie zależy nam na żywotności, a ta jest krótka! można ją zdrowo przeciążyć
Aby uruchomić diodę nie trzeba mieć nawet dedykowanego sterownika, wystarczy zwykły zasilacz warsztatowy z odpowiednim ustawionym napięciem
  • Odpowiedz
@GrazynianJanuszanu: Później kolejnym krokiem jest dobranie parametrów w programie i tutaj również rozbijemy się o typ diody, o to jaki ustawiliśmy prąd jak szybko będzie się przemieszczać karetka z laserem - pojedzie za wolno, przepali. Pojedzie za szybko - obraz będzie słabo widoczny / rozmazany. Tutaj polecam dedykowany program do MPCNC 3dpBurner Image2Gcode (MPCNC)
I w tym miejscu zostanie tylko i wyłącznie metoda prób i błędów i testowania. I tak
  • Odpowiedz