Wpis z mikrobloga

#bitcoin #kryptowaluty

Jest interpretacja MF w sprawie kryptowalut.

https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/ministerstwo-finansow2/-/asset_publisher/M1vU/content/skutki-podatkowe-obrotu-kryptowalutami-w-pit-vat-i-pcc?redirect=https%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%3Fp_p_id%3D10

I ciekawy fragment. Czy grający na polskich giełdach będą musieli zapłacić 1% PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty, stanowiącej prawo majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) [16]. W przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – dotyczy kupującego. Przy umowie zamiany obowiązek zapłaty podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie stron czynności.
  • 119
  • Odpowiedz
@Smule: Obrót kryptowalutami na giełdzie jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług (jako odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) i jest z tego podatku zwolniony wobec czego (art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) nie podlega pod PCC ( (...)nie podlegają(...) a. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług).
Sytuacja opisana w publikacji
  • Odpowiedz
@anty-fronda: Niestety ten pan nie ma racji. Tu nie ma żadnego znaczenia siedziba giełdy (z punktu widzenia prawnego, bo zagraniczne rzeczywiście trudniej będzie skarbówce zapytać o transakcje, ale jeśli sami zdeklarujecie je płacąc kiedyś podatek dochodowy to wszystko i tak się "wyda" i wtedy, jeśli przyjmiemy, że PCC się należy (to nieprawda) to powstanie nowa czynność podatkowa nawet jeśli będzie to po okresie przedawnienia, bo tak działa ten podatek).

To
  • Odpowiedz
@Rudi24 Nie powtarzaj takich niebezpiecznych bzdur 1) Zwolniony z VAT może być tylko obrót podlegający VAT czyli taki gdzie sprzedawca działa w charakterze podatnika VAT. Zwykły anon jako osoba nie będąca przedsiębiorca nie podlega zwolnieniu ponieważ transakcja w ogóle nie podlega VAT.

Dodatkowo w samym PCC nie jest ważna tylko data zamieszczenia kupującego ale także miejsce transakcji. W sytuacji gdy kupujemy na zagranicznej giełdzie która ma zagraniczne serwery istnieją mocne przesłanki
  • Odpowiedz
@megaloxantha: A to chyba stary link, bo jak widziałem to zostało mu tylko 20k (był update).

No ale tak to działa w całej masie rzeczy, gdzie czymś obracasz, na walutach czy akcjach mogłoby być podobnie. Aczkolwiek w przypadku krypto świadomość jest znacznie mniejsza - a bańka spekulacyjna dała niesamowitą dźwignię finansową; ktoś wszedł z tysiącem złotych, zrobił kilka transakcji na górce po 10-15k i na koniec został z 7k na
  • Odpowiedz
@Herubin: Mylisz się w obu przypadkach. W polskim prawie dość jasno jest określone to jak w wypadku transakcji zawieranych drogą elektroniczną ustala się miejsce dokonania transakcji i robi się to na podstawie adresu zamieszkania (osoby fizyczne) lub siedziby (osoby prawne) oferenta, adres pośrednika (giełdy, serwisu aukcyjnego) nie ma tu NIC do rzeczy zarówno jeśli rozważamy kwestię siedziby jak i kiedy rozważamy miejsce położenia serwerów. W wypadku giełdy można zastanawiać się
  • Odpowiedz
Czyli jaki jest obecny stan prawa, bo ja już zgłupiałem? Kupiłem krypto za 1000zł, grałem, ostatecznie wypłaciłem z giełdy 4000zł w 2017 - co ja mam zapłacić, aby mnie państwo nie wyruchało? Czy muszę analizować teraz każdą transakcję?
  • Odpowiedz
@Herubin: Szlag mnie trafia jak widzę wykopy o kryptowalutach i to jak wszyscy się boją, jakby urząd skarbowy to był niemiec z psem czyhający na życie ludzi, którzy chcą uczciwie zapłacić podatki. Jeśli są jakieś wątpliwości to zaczyna się rozmowa, a nie zapada zaocznie wyrok na biednego Kowalskiego i biedny człowiek idzie siedzieć. Skąd się w Polakach bierze ten strach? Zawsze jak czytam takie coś to przypomina mi się to
  • Odpowiedz
@Herubin: A ja jeszcze zacytuję z interpretacji: "Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego
  • Odpowiedz
@Rudi24: Gdzie ja się czegoś boję? Po prostu zajmuje się zawodowo podatkami a temat kryptowalutami traktuje hobbystycznie, czasami pomagając komuś zrobić zeznanie/skonsultować problem.

Choć nie powiem, fajnie by było jakby było tak jak mówisz. Albo i nie, bo nie dostawałbym pieniędzy za wielogodzinne dyskusje, czy dana transakcja może zostać uznana za opodatkowaną VAT, czy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Rudi24: Dlatego pisałem o działalności w charakterze podatnika, bo de facto to jest według orzecznictwa unijnego najważniejsze a nie to czy jesteś zarejestrowany. W życiu jednak nie poleciłbym komuś z zewnątrz samodzielnej analizy pod tym kątem. To jest zbyt trudny temat. To, że z zasady handel krypto jest zwolniony wcale nie oznacza, że każda transakcja jest zwolniona. To oznacza tylko i wyłącznie tyle, że w przypadku opodatkowanych transakcji zastosowanie ma
  • Odpowiedz
@Herubin: Gdyby było inaczej niż mówię to o zwolnieniu z PCC zdecydowałoby to, czy osoba od której kupiłem kryptowalutę (sprzedający) jest płatnikiem VAT (przedsiębiorcą) czy nie, a to są informację których nie posiadam i które byłyby trudne do zdobycia nawet dla sądu biorąc pod uwagę ilość transakcji i fakt, że giełda może nie przechowywać tych informacji. Jak mógłbym zapłacić podatek o którym nie wiem nawet czy się należał?
  • Odpowiedz
@Rudi24: I właśnie dlatego podkreślam, że jest tutaj duże ryzyko. Tego po prostu nie da się ustalić, a niestety temat PCC ma bardzo ubogie orzecznictwo i nie ma wyroków na których można się oprzeć. US zapewne będzie szedł drogą, że domyślnie każda transakcja jest opodatkowana PCC a brak opodatkowania PCC wynika z sytuacji szczególnej jaką jest zawarcie transakcji opodatkowanej VAT. Zresztą takie rozumowanie prawnie wydaje się poprawne. Jeśli chodzi o
  • Odpowiedz
@Herubin: Co jest Twoim zdaniem nie tak z logiką, którą przedstawiłem w kwestii VATu - w moim odczuciu punkt widzenia przedstawiony przez US w interpretacji, którą podrzuciłem (stosowny fragment cytuję kilka postów wyżej) jest jak najbardziej zgodny z literą prawa i co więcej jest zgodny z tym, co można przeczytać na stronie ministerstwa:
"Wyłączona z opodatkowania PCC [17] jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut objęta podatkiem VAT – w zakresie,
  • Odpowiedz