Wpis z mikrobloga

#bitcoin #kryptowaluty

Jest interpretacja MF w sprawie kryptowalut.

https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/ministerstwo-finansow2/-/asset_publisher/M1vU/content/skutki-podatkowe-obrotu-kryptowalutami-w-pit-vat-i-pcc?redirect=https%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%3Fp_p_id%3D10

I ciekawy fragment. Czy grający na polskich giełdach będą musieli zapłacić 1% PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty, stanowiącej prawo majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) [16]. W przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – dotyczy kupującego. Przy umowie zamiany obowiązek zapłaty podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie stron czynności.
  • 119
  • Odpowiedz
@megaloxantha: @WeselnyGiermek00: @Herubin:
Czy możecie mi wytłumaczyć jedną rzecz:
Załóżmy teoretycznie, że na binance wykonałem koło 1000 wymian krypto -> krypto.
Jak miałbym niby złożyć zeznanie podatkowe? Skąd ja mam wziąć informację o wartości waluty (która przecież nie ma przeliczenia na złotówki nigdzie) dokładnie w tamtej sekundzie? To jest fizycznie nierealne dla mnie. I co teraz miałbym zrobić?
  • Odpowiedz
@Smule: cóż chłopakom zostanie to nie mój bot udowodnijcie mi że to ja... I dajcie dokumenty które podpisałem. Jak w DG odrzucają wydruki z giełd bo to nie dokumenty często ,bo nimi nie są .wtedy spokojnie w sądzie możesz walczyć o braki w dokumentacji na podstawie której ci podatek naliczono. Wiadomo walka w sądzie na lata ale do wygrania.
  • Odpowiedz
@gzres: Zależy o którym kursie konkretnie mówisz ale zapewne wyjdzie opcja z średnimi kursami dziennymi ale akurat tego nie wyczytasz bezpośrednio z żadnego przepisu. Będę w temacie puszczał wniosek o interpretacje za miesiąc i zobaczymy co tam US mi odpowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@gzres: dlatego wcześniej krypto krypto nikt nie rozliczał bo nie otrzymywałem żadnej wartości dodanej na takiej wymianie.

Najprościej rozliczać wpłatę na konto w Polsce bo to jest udokumentowane.wmowienie ci transakcji na giełdzie za granicą może być trudne do udowodnienia bo niczego nie podpisywales.

uwalenie wydruku dokumentacji transakcji pewnie da się zrobić na wiele sposobow.,od certyfikacji serwerów po potwierdzenia że to ty kupiłeś a nie ktoś inny kto miał dostęp do
  • Odpowiedz
@Herubin: @WeselnyGiermek00:
A z tym magicznym jednym procentem (bo dalej nie rozumiem):
Mam 1000zł, załóżmy, że całą kwotą obracam 1000 razy i nie uzyskałem ani grosza finalnie.
Wypłacam z giełdy 1000zł.
Ile podatku mam do zapłaty?
  • Odpowiedz
@Smule: czy to nie jest sprzeczność w tej interpretacji?

Zamianę kryptowaluty należy traktować jako formę jej odpłatnego zbycia, analogicznie jak zamianę jakichkolwiek innych praw majątkowych, np. wierzytelności.

Czyli, że krypto to prawo majątkowe a dalej:

Dla celów VAT pojęcie walut używanych jako prawny środek płatniczy obejmuje również tzw. kryptowalutę

Czyli, że krypto to prawny środek płatniczy czyli taka sama waluta jak PLN?
  • Odpowiedz
@megaloxantha: Mówię o handlu krypto/krypto, czyli sytuacjach gdy nie jesteś w stanie określić dokładnej wartości pieniężnej. Później sprzedając za złotówki/dolary i tak cała ta "optymalizacja" przestanie cokolwiek dawać.

@gzres: 1000 zł. To jest podatek obrotowy a nie dochodowy. Zresztą dlatego PCC nie może być razem z VAT ponieważ w UE jest zakaz dublowania podatków obrotowych.
  • Odpowiedz
No i peszek dla Polski, mogłem rozliczać się uczciwie, ale skoro to jest niemożliwe, no to będę się bawił wyłącznie Binance > Bankomat Bitcoin, najlepiej w Czechach i nikt nie udowodni mi żadnego zysku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz