Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie.
Moi dziadkowie postawili dom. Niestety z braku czasu (chęć szybkiej przeprowadzki) nie zrobili poddasza, który miałby przy okazji balkon. Obcnie będę zmieniał pokrycie dachu i chciałbym zrobić dokładnie tak jak jest w planach - zrobić owy balkon. Jednak dzisiaj usłyszałem, że podobno plany są przestarzałe i musiałbym robić je od nowa ( ͡° ʖ̯ ͡°).
Czy to prawda?
#dom #budownictwo
  • 6
@NieR Nowy projekt chyba, że budynek nie oddany do użytku (w co wątpię). Pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata po tym czasie musisz uzyskać nowe (przy nowym Prawie Budowlanym na domki jednorodzinne wystarczy Zgłoszenie)
@krzysztof114: Masz rację.

@Jankes89: @NieR: Na 99% będzie potrzebne nowe pozwolenie na budowę. Czy to oznacza, że dziadkowie wybudowali dom niezgodnie z projektem budowlanym czy zmienili projekt w trakcie budowy? I co właściwie oznacza "nie zrobili poddasza"?
@chafer: W planach jest dach, z którego wychodzi balkon/jaskółka. Cała tamtejsza przestrzeń miała być użytkowa - pokoje dla dzieci. Jednak śpiszyło im się i postanowili zrezygnować z tego balkoniku stawiając od razu czterospadowy dach. Sami zajęli parter, a dzieciakom (w tym mojej mamie) urzadzili pokoje na piętrze. Przestrzeń pod dachem gdzie miały być pokoje zagospodarowano jako strych. W ubiegłym roku wynająłem kontener i pozbyłem się stamtąd praktycznie wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Zwolniło
@NieR: Niektórzy inwestorzy naginają przepisy i robią taką zmianę zgłaszając ją tylko jako zmiana dachu. W większości przypadków nadzór budowlany nie ma pretensji bo o niczym nie wie. Droga w pełni legalna to sprawdzenie planu, a jak go nie ma uzyskanie warunków zabudowy, potem projekt i zgłoszenie.