Wpis z mikrobloga

W serii Varsaviana antykwariat prezentuje miłą dla oka pocztówkę z ok. 1910 r., z serii „Warszawa w pierwszej połowie XIX wieku” (No. 10). Przedstawiała „Widok Pałacu Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji”, dziś znanego pod nazwą Pałacu Mostowskich. Pocztówka powstała według ryciny Fryderyka Krzysztofa Dietricha (1779-1847). Dietrich był z urodzenia Niemcem, który przez znaczną część życia był warszawskim znanym i uznanym rytownikiem.
Historia pałacu Mostowskich zaczyna się w czasach Augusta III. Ok. 1735 r. zbudowano piętrowy dwór z bocznymi oficynami dziedzińcowymi. Właścicielem był Jan Zygmunt Deybel, architekt warszawski.
W XIX wieku Tadeusz Mostowski, najbardziej znany właściciel pałacu, nadał budowli nowe funkcje. Za jego czasów pałac zaczął odegrywać ważną rolę w życiu kulturalno-politycznym Warszawy. Właściciel prowadził salon literacko–muzyczny, gromadzący przedstawicieli elity kulturalnej miasta. W pałacu Mostowski stworzył również drukarnię. W 1822 r. przekazał swą siedzibę rządowi na potrzeby jego instytucji. Między 1823 a 1826 pałac przebudowano według projektu słynnego Antonia Corazziego. Nadano mu wtedy architektoniczny kształt typowy dla późnego klasycyzmu. Przebudowany pałac stał się siedzibą m. in. właśnie Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji. Policyjny charakter budynek zachował do dziś.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=77955
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=pocztwwa
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?katalog=ryciny
Atticuspl - W serii Varsaviana antykwariat prezentuje miłą dla oka pocztówkę z ok. 19...