Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowawkolorze

Je suis desole, monsieur Niemiec, ale w którą stronę na Moskwę?

Francuski ochotnik z LVF podczas bardzo mroźnej zimy 1941-42 na Froncie Wschodnim.

Kiedy Niemcy uderzyli na ZSRR, w wielu krajach zapanowała radość - że oto wreszcie zniszczone zostanie bolszewickie monstrum. Nie inaczej było we Francji, gdzie przywódca faszystowskiej Francuskiej Partii Ludowej, Jacques Doriot wysunął propozycję powstania ochotniczego francuskiego legionu walczącego na Ostfroncie. Niemcy wyrazili zgodę, ale ograniczyli liczbę chętnych do 15 tys. 5 sierpnia 1941 r. utworzono ostatecznie Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi - LVF. Zgłosiło się aż 13 tysięcy ludzi, ale zaledwie połowę tego zakwalifikowano do szkolenia. Sporą część stanowili francuscy jeńcy wojenni, którzy nie chcieli pracować przymusowo w Niemczech.

We wrześniu 1941 r. pierwszych 2300 ochotników przybyło do obozu szkoleniowego w Dębicy w Polsce. Otrzymali francuskie mundury z francuską tarczą na prawym ramieniu. Dowódcą został francuski oficer wojsk kolonialnych, płk Roger Labonne. Sporym problemem było złożenie przysięgi na wierność Adolfowi Hitlerowi. Niedługo później jednostkę wysłano na Front Wschodni, pod Moskwę. Ostatecznie utworzono dwubatalionowy 638. pułk piechoty, który został włączony do niemieckiej 7. DP.

Największym wrogiem Francuzów okazało się być potworne zimno. Temperatury, spadające do minus 30 i niżej stopni Celsjusza, zamiecie, opady śniegu odbijały się bardzo negatywnie na żołnierzach. Już na początku LVF stracił wielu żołnierzy z powodu odmrożeń i chorób. Mimo to, 1 grudnia ochotnicy ruszyli do ataku na sowiecką 32. Dywizję. Mimo dużej woli walki i odwagi, jednostka ponosiła spore straty - Sowieci mieli po prostu lepiej przygotowane pozycje obronne. Po tygodniu walk LVF wycofano z frontu. Stracił on 190 poległych i rannych.

Po walkach pod Moskwą przesunięto ich do Polski, gdzie LVF zreorganizowano i uzupełniono. Wysłano go ponownie do ZSRR, gdzie toczył boje z partyzantami w rejonie Smoleńska, a później - na Ukrainie. Po rozpoczęciu sowieckiej ofensywy latem 1944 r. Francuzi przebijali się na zachód i dotarli na Pomorze, gdzie spotkali swoich rodaków w mundurach Waffen-SS. LVF ostatecznie rozwiązano, a jego członków przydzielono do formującej się właśnie brygady francuskiej SS.

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
źródło: comment_1HOYRUXI7y5zLzzst2MkF2gpvPVJjLvk.jpg
  • 11