Wpis z mikrobloga

@Rak777: nie miliony, tylko setki tysięcy. Wątpię, by w którymś okresie wojny mieli ich więcej niż milion. Zresztą, jeśli mowa o wojnie błyskawicznej na ziemi, pierwsze, co ma się na myśli to związki pancerno-motorowe. Piechota szła/jechała daleko z tyłu.
@drect a US army nie była akurat bardziej zmechanizowana? Niemiecka armia nigdy nie odzyskała poziomu mechanizacji z końca 1941 gdy stracili olbrzymie ilości pojazdów zdobytych w Europie a użytych w Rosji
@dertom: w momencie, w którym robiono to zdjęcie, Stany prowadziły wojnę na Pacyfiku i nie myślano jeszcze poważnie o inwazji na Europę. US Army była najbardziej zmechanizowana, jeśli weźmiemy pod uwagę całokształt wojny, albo jej drugą połowę. Mobilizacja i przestawienie torów na produkcję wojenną zajęło im trochę czasu, a do walki z Japonią potrzebowali bardziej floty i piechoty morskiej, niż Studebakerów.
na tamten moment i tak była to najbardziej zmechanizowana armia na świecie


@drect: Może zmechanizowana tak - w sensie wozy pancerne i opancerzone, ale nie zmotoryzowana. W 1938 roku armia brytyjska miała na stanie jedynie 5200 koni.

W październiku 1943 każda [brytyjska] dywizja piechoty walcząca we Włoszech posiadała 3745 wszelkiego rodzaju pojazdów kołowych, wliczając w to 951 motocykli. Miało to zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Zapewniało Brytyjczykom rezerwę mobilności
@MarMac: nie zaprzeczyłeś, ale dodałeś adnotację, jakby to stwierdzenie miało jakiś warunek w postaci stopnia zmotoryzowania, a to dwie różne rzeczy. Podkreśliłem tylko, że wiem, co masz na myśli. Ja także nie zanegowałem wyższego stopnia zmotoryzowania wojsk brytyjskich.
@MarMac:

To wszystko prawda, ale mówiąc o liczbach bezwzględnych w 1938 roku Wielka Brytania miała bodajże 5 dywizji, a Niemcy 36, w 1939 zaś Brytyjczycy mieli 10 dywizji a Niemcy już 100. Biorąc pod uwagę już samą ilość dywizji, a także silny rozrost niemieckiego lotnictwa, artylerii, marynarki, broni pancernej etc. i idące za tym potrzeby materiałowe logicznym jest że brytyjskie wojsko w czasie pokoju było bardziej dopieszczone - po prostu mniej
@ergiepepanc: Tak, masz rację, że armia brytyjska była mniejsza i przez to w liczbach bezwzględnych mniej zmotoryzowana, ale nie doszacowujesz siłę Brytyjczyków. Samej Armii Terytorialnej (obecnie Army Reserve) było 13 dywizji. Nie wiele to zmienia co prawda, ale jednak mieli więcej niż uważasz.