Wpis z mikrobloga

Tag #ciekawestronyzwikipedii pod który będę wrzucać co ciekawsze artykuły z Wiki.
[Lenin był grzybem](https://pl.wikipedia.org/wiki/Lenin_był_grzybem) - miejska legenda rozpowszechniona w krajach byłego Związku Radzieckiego, zgodnie z którą Włodzimierz Lenin wskutek nadużywania grzybów halucynogennych sam stał się grzybem.

Historia
W okresie głasnosti w Związku Radzieckim nastąpiło złagodzenie cenzury, dzięki czemu możliwe stało się tzw. odkłamywanie historii ZSRR, które często przybierało formę wiadomości sensacyjnych nie tylko w treści, ale i w formie. W cyklicznej rubryce „Sensacje i hipotezy” jednej z edycji programu „Piąte koło” na antenie Telewizji Leningradzkiej zaproszony do studia specjalista prezentował na przykład teorię spiskową dotyczącą rzekomego zabójstwa poety Siergieja Jesienina[1][2]. Zdegustowany tym występem rosyjski awangardowy artysta i wirtuoz fortepianu Siergiej Kuriochin postanowił sam zgłosić się do programu ze zmyśloną przez siebie historią[1].

Szołochow w 1998 roku otrzymał „Złote pióro” w kategorii „Dziennikarz roku”[3]
Podczas przeprowadzonego z nim przez wtajemniczonego w mistyfikację[4] dziennikarza Siergieja Szołochowa półgodzinnego wywiadu[5] Kuriochin, podający się za historyka, przekonywał, że nadużywanie przez Lenina grzybów psylocybinowych było bezpośrednią przyczyną wybuchu rewolucji październikowej w Rosji[4], a z czasem doprowadziło do przejęcia jego osobowości przez grzyby[1][4]. W rezultacie ostatecznie z człowieka w Leninie pozostała jedynie powłoka[1][4]. Swoją pseudonaukową teorię uzasadniał rzekomymi własnymi badaniami nad grzybami w krajach Ameryki Łacińskiej, powoływał się także na zmyślone przez siebie badania Carlosa Castanedy, Konstantego Ciołkowskiego i uczonych amerykańskich z Massachusetts Institute of Technology[1]. Lenin faktycznie w niektórych okresach swojego życia był zapalonym grzybiarzem, w listach do matki jego żona Nadieżda Krupska określała jego zamiłowanie do zbierania grzybów mianem obsesji[6][7], jednak nie ma informacji o zażywaniu przez niego grzybów halucynogennych.

Wywód Kuriochina składał się głównie ze zmyślonych teorii i serii błędów logicznych, jednak program wyemitowany 17 maja 1991 roku odbił się szerokim echem w Leningradzie[1][2][8]. Publiczność Telewizji ZSRR była przyzwyczajona do poważnego tonu programów i wielu telewidzów nie poznało się na mistyfikacji[4]. Do regionalnego komitetu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego napłynęło tyle listów w tej sprawie, że jego członkowie poczuli się zmuszeni wydać oświadczenie przypominające, że „Lenin nie mógł być grzybem, bowiem ssak nie może być rośliną”[1][2]. Sam Szołochow wkrótce potem opublikował w gazecie Smiena tekst, w którym potwierdzał dementi Komitetu Regionalnego KPZR, zaznaczając jednak, że technicznie rzecz ujmując, grzyby nie są roślinami, a stanowią osobne od nich królestwo[4].

Emisja programu zbiegła się w czasie z ważnymi wydarzeniami w ZSRR i na świecie, wobec czego przez wielu komentatorów do dziś uznawana jest za początek niezależności telewizji w krajach ZSRR i wydarzenie epokowe

wstawiam jeszcze raz bo zapomniałem otagować:
#ciekawostki #zsrr #rosja #lenin #historia #gruparatowaniapoziomu
a665321 - Tag #ciekawestronyzwikipedii pod który będę wrzucać co ciekawsze artykuły z...

źródło: comment_7cehFzENqW3xVNzpuhi3bKUPnVaJxZKn.jpg

Pobierz
  • 4
@OjciecMarek: Tak, to wszystko prawda. Pierwszy wysyp zarodników Lenina miał jeszcze w czasie jego studiów prawniczych w Kazaniu. Wtedy to w czasie egzaminu ze wstępu do prawa ekonomiki burżuazyjnej piszącym studentom ukazał się niecodzienny widok. Arkusz pod ręką jednego z młodzian zaczął iluminować, a zgromadzonym na sali ukazał się owalny obraz. Nie było wątpliwości, były to zarodniki Psilocybe semilanceata, podówczas bytu tajemniczego.

Jak donosi w tym samym haśle Wikipedia:

Po