Wpis z mikrobloga

Mirki, bardzo ciekawi mnie jedna sprawa dotycząca przepisów ruchu drogowego

Mianowicie - widzę że piesi przechodzą przez zebrę, zatrzymuję się i czekam - do którego momentu? Aż opuszczą mój pas ruchu i będą oni w bezpiecznej odległości ode mnie, czy do momentu aż całkowicie zejdą z przejścia dla pieszych?

Od znajomego usłyszałem z wielką pewnością siebie że wersja numer 2 jest prawidłowa, inaczej dostaniemy 10 punktów karnych i 500 zł mandatu.

Jaka jest prawda?

#prawojazdy #kategoriab #przepisyruchudrogowego
  • 12
@JanuszKarierowicz:

ustąpienie pierwszeństwa – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić (...) pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku;

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany (...) ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.


Problem się robi, gdy jest inne auto na pasie obok, bo wtedy:

Kierującemu pojazdem zabrania się:

omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa
@kielishek: @joolekk:

PORD Art. 2 23. "ustąpienie pierwszeństwa" - powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego - do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku,

tylko tyle i aż tyle, w tym momencie wyobrażam sobie przejście dla pieszych ciągnące się przez 3-4 pasy ruchu, i w tym momencie wersja numer 2 jest całkowicie nielogiczna i nie
@JanuszKarierowicz: oczywiście opcja numer 1.
Przepisy są dość proste - pieszy na pasach ma pierwszeństwo, kierowca musi musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić tego pierwszeństwa.

W momencie gdy na pieszym nie wymuszamy pierwszeństwa - bo przeszedł większość pasów, możemy ostrożnie wjechac na pasy.
Tak samo jak możemy wjechać na skrzyżowanie podczas gdy porusza sie na nim pojazd z pierwszeństwem - pod warunkiem że opuszcza to skrzyżowanie itp.

Oczywiście nie oznacza to