Wpis z mikrobloga

Chcę dokupić SSD. Mój sprzęt ma napisane, że obsługuje >NVMe M.2 SSD by PCIe Gen3 X4
Co to dokładnie znaczy i jaki SSD kupić, żeby najlepiej to wykorzystać? Chodzi mi o różnice między interfejsami i formatami, bo nie chcę skończyć z niepasującym wielkościowo kawałkiem metalu. Z góry dzięki za pomoc.
#ssd #pcmasterrace
  • 21
@frogi16: Możesz tam wsadzić dysk na m.2 obsługujący interfejs nvme albo sata. Nvme jest szybszy, ale droższy, a co najważniejsze, w typowych zastosowaniach (gierki, internet itp.) różnica prędkości względem sata nie jest odczuwalna. W efekcie, dla zwykłego użytkownika, często lepszym wyborem jest dysk m.2 z interfejsem sata o większej pojemności niż model nvme w podobnej cenie.

Jest o tyle spoko, że ostatnio rynek dysków ssd się trochę zmienia i w cenie
@krabat: komputer mi służy jako kombajn - programuję, wykonuję skomplikowane obliczenia i symulacje, ale po godzinach odpalam gry. Ogólnie można mnie nazwać power userem, więc chciałbym, żeby na ten dysk oprócz systemu weszły programy jak np. AutoCAD czy Visual Studio. Tylko hardware zawsze mnie średnio interesował, skąd ten wpis ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do budżetu to jestem w komfortowej sytuacji, bo wydaję nie do końca swoje
@frogi16: Jeżeli któryś z tych programów mocno obciąża dysk i skorzysta na większych IOPS, to coś pokroju tego 960 Evo jak najbardziej ma sens. Z drugiej strony, wystarczy Ci te 250GB?
@frogi16: Kolejna kwestia - temperatury, wydajne ssd na nvme lubią się nagrzewać. W PC to nie jest ogromny problem, bo można ogarnąć jakiś nawiew, radiatorek. W laptopie tego raczej nie zrobisz. Taki przegrzewający się dysk zwalania i to wyraźnie.
@krabat: nie, działam na HDD. Co do chłodzenia to mój lapek ma dwa osobne wentylatory na CPU i GPU, które potrafią naprawdę mocno działać (6400 RPM i głośna praca) podczas wymagających obliczeń. Z moich obserwacji wynika, że procek nagrzewa się maksymalnie do 70 stopni.
@frogi16: Zobacz gdzie ten ssd się montuje, tam nie ma żadnego nawiewu powietrza od strony wentylatorów ;p Nie wiem co Ci doradzić, bo byłoby to z mojej strony strzelanie na ślepo. Obstawiam, że któryś z programów, które używasz może skorzystać z możliwości tak szybkiego dysku, ale cały czas obawiam się, że temperatury będą stanowiły problem.

Dla porównania, tego typu dysk z interfejsem sata jest w podobnej cenie.
https://www.x-kom.pl/p/336484-dysk-ssd-crucial-525gb-sata-ssd-mx300-m2-2280.html
@krabat: kurde. Zastanawiam się. Ale dobra, to jest już mój problem, rozważę, poczytam. Jeżeli możesz, to powiedz mi jeszcze, czy widzisz jakieś problemy z montażem naraz SSD i HDD? Bo takie wersje widziałem, ale na jednym z forów ktoś pisał, że on wymontował napęd płyt, żeby włożyć HDD i teraz nie jestem pewien.
@frogi16: Problem temperatur dysków w laptopach jest powszechny z tym sie nic nie zrobi, mozna jedynie zakupic sobie podstawke pod laptop z godną ilością wiatraków i liczyć na mały cud. Z tym Samsungiem nic sie nie stanie, jest to w zasadzie najlepszy wybór. Zwłaszcza do np. Photoshopa
Reszta tak jak pisał krabat większych różnic nie ma zwłaszcza, że tylko jedno mamy wejście.
M.....n - @frogi16: Problem temperatur dysków w laptopach jest powszechny z tym sie n...

źródło: comment_6zW9DL8qvqWAjT6GxwhDyGChzOH0gnJK.jpg

Pobierz