Wpis z mikrobloga

Jeżeli dostrzegam u kogoś wczesne objawy anoreksji, co mogę zrobić? Jak zmusić do konsultacji, badań oraz ewentualnie leczenia? Choć z objawów może jeszcze tak nie wyjdzie, ale widzę do czego zmierza, a nie jestem przeczulony bo dotyczy osoby z już przebytą i leczoną tą chorobą. Tłumaczenia już nic nie dają, jak mogę pomóc?

#psychiatria
  • 11
@Kapitalis Zgłoś to komuś. Jak ktoś ma skłonność do anoreksji to to będzie wracać. Sam nic nie zrobisz. I pamietaj że ludzie chorzy, rozumieją twoje obawy na odwrót. Jeśli stwierdzisz że robi źle, to dla niej będzie to potwierdzeniem i zachętą do dalszego odchudzania. Nie wmuszaj, nie neguj. Tu jest potrzebna profesjonalna opieka.
@Midnight_MindDriver: Jest przekonana, że się wyleczyła i przecież je to co ja się czepiam. Nie zapakuję w kaftan i nie zawiozę do psychiatry, musi być jakaś chociaż częściowa wola. A wiem, że szpital nie przyjmie jej bo jest w za dobrym stanie póki co.
@Kapitalis To nie jest kwestia szpitala. Przynajmniej nie zwykłego. Taka osoba powinna być pod nadzorem psychiatry. Mieć regularne wizyty. To jak alkoholizm. Zdrowy rozsądek nie ma tu nic do rzeczy, bo chora osoba nie dopuści do siebie logiki innej niż własna. Nie mówiąc już o często idącym w parze z anoreksją borderlinie.
@Midnight_MindDriver: Wiem, ale co mam zrobić skoro na propozycje wizyt stanowczo "nie"? To nie jest już dziecko i powinna być bardziej świadoma, a jednak tak nie jest.
Na razie wymyśliłem, że załatwię podstępem i domową wizytę psychiatryczną. Tak to przynajmniej nie ucieknie.
@Kapitalis Jest to jakiś pomysł, byle nie poczuła się przez to osaczona. Wtedy możesz niechcący przyspieszyć proces. Postępowanie z takimi ludźmi to stąpanie po cienkim lodzie. Tak naprawdę, ciężko przewidzieć jakąś reakcję i cokolwiek wymusić na drugiej osobie, bo żyje w innym świecie w tym momencie. Powinien z nią porozmawiać z pewnością ktoś bardzo bliski i kto zna sprawę od podszewski.
Przy anoreksji występują tendencję do nawrotów choroby. Najlepiej będzie, jeśli porozmawiasz z psychiatrą, który wcześniej osobę leczył. Przedstawisz sytuację i razem ułożycie plan działania. Mógłby przykładowo do niej zadzwonić, że wypadła jakaś kontrola lub w jednym, starym dokumencie coś jest nie tak i musi go odwiedzić, aby podpisać papiery. Dużo zależy od sprytu, sposobu leczenia i specyfiki pacjenta. Jeśli wcześniej byla hospitalizowana, to prawdopodobnie od razu dostanie skierowanie do szpitala na okres