Wpis z mikrobloga

#modelarstworakietowe #mirkokosmos #ciekawostki #rakiety

Kartonowy model rakiety Saturn I Block II SA-5.

Saturn I stworzony z rakiet Redstone oraz Jupiter był pierwszy prawdziwym krokiem #nasa na drodze której zwieńczeniem było lądowanie człowieka na Księżycu w 1969 roku. Pierwszy lot tej rakiety odbył się w 1961 roku, ostatni, dziesiąty, w 1965. Przy okazji testów pierwszego członu wykonano eksperyment pod kryptonimem „Project Highwater” – uwolnienie w jonosferze 87 000 litrów wody. Woda znajdowała się w zbiorniku będącym imitacją II stopnia. Ojcem rakiety był nie kto inny jak Wernher von Braun.

Konfiguracja z czynnym drugim stopniem (SIV) wystartowała w roku 1964 (Saturn-Apollo 5, SA-5). Za pomocą tej wersji, Block II, umieszczono na orbicie 3 satelity serii Pegasus (trzy starty SA-8 do SA-10), naukowo-badawczych przeznaczonych do badań wielkości i ilości mikrometeoroidów w przestrzeni wokółziemskiej oczywiście na potrzeby programu Apollo.

W tym samym czasie trwały programy Mercury oraz Gemini. Wszystko po to, żeby wykonać odważny cel postawiony przez JFK – dotrzeć na Księżyc przed końcem dekady.

Rakietę Saturn I zastąpiła zmodyfikowana i mocno ulepszona Saturn IB.

Długość: 38,5 m
Średnica: 6,6 m
Masa całkowita: 490 000 kg
Zdolność wynoszenia: 11 000 kg na niską orbitę okołoziemską; 2000 kg na orbitę heliocentryczną

Model rakiety do pobrania na tej fajnej stronie, najlepiej wydrukować go na papierze o gramaturze od 120 do 160. Głowicę lepiej wydrukować na czarno białej drukarce, użyłem kolorowej na swoją zgubę i niestety tusz kruszy się z papieru (,)
W planach zbudowanie latającej wersji tej rakiety ( ͡° ͜ʖ ͡°)
adibeat - #modelarstworakietowe #mirkokosmos #ciekawostki #rakiety 

Kartonowy mode...

źródło: comment_tQrEXQLduE6nURzqHuKJqaxUlegoReAD.jpg

Pobierz
  • 1