Wpis z mikrobloga

#niedocenianefilmy część 11 - "Dzień Świstaka" (Groundhog Day)

W tym tagu wrzucam filmy co najmniej dobre, które mają ocenę na filmwebie poniżej 7.0, ale dla tego obrazu zrobię wyjątek, gdyż tylko troszkę przekracza tą notę, a jest świetny.

Znany i zarazem nieznany film. Sporadycznie leci w telewizji w czasie ekranowym jakiejś familiady czy czegoś. Tytuł pewnie każdemu gdzieś kiedyś się obił o uszy, ale jak wiele osób zabrało się do obejrzenia?

Długo odkładałem ten seans uznając go za mniej lub bardziej, ale jednak wciąż głupawą komedię romantyczną. Aż pewnego dnia odkryłem, że pan Popielecki (recenzent z filmwebu) dał mu 10/10 i to mnie bardzo zmobilizowało. Teraz żałuję, że tak długo to trwało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

"Dzień Świstaka" jak sam tytuł wskazuje jest bezpośrednio powiązany z dniem świstaka - amerykańska tradycją przepowiadania końca zimy. Relacje z tej uroczystości ma przeprowadzić niejaki prezenter telewizyjny Phil (w tej roli rewelacyjny jak zawsze Bill Murray), który regularnie jeździ na tą imprezę, ale w tym roku to ma być jego ostatni występ. Wszystko idzie bez większych komplikacji - chociaż nasz bohater utyka na prowincji dzień dłużej z powodu nagłego załamania pogody. Po przebudzeniu w hotelu odkrywa, że wciąż jest "dzień świstaka" - znowu musi przeprowadzić relację telewizyjną z tej uroczystości, znów spotyka tych samych ludzi w tych samych miejscach itd. Początkowo uznaje to za dziwny żart czy zły sen, ale ten cykl zaczyna powtarzać się cały czas...

"Dzień Świstaka" to lekka, świetnie poprowadzona komedia z uniwersalnym humorem i prostym przesłaniem. Każdy dzień jest dobry, by stać się lepszym człowiekiem.

Mnie ten film zauroczył, wzruszył i roześmiał. Dorzućmy do tego jeszcze niebanalną fabułę - czegóż więcej chcieć od tego typu kina?

Nie mam żadnych zarzutów poza jednym - zakończeniem. Najwyraźniej twórcom zabrakło pomysłu jak uwolnić Phila z tej pętli czasu. Szkoda - byłoby z czystym sumieniem 9/10. A tak to filmweb - 7,2/10 i u mnie 8,5/10.
#film #kino #komedia #filmweb #groundhogday #billmurray #waropoleca #niedocenianefilmy
waro - #niedocenianefilmy część 11 - "Dzień Świstaka" (Groundhog Day)

W tym tagu w...

źródło: comment_8IijIHV54jyGl3qUgoCGvLtWMflU6egE.jpg

Pobierz

Widziałeś lub widziałaś już "dzień świstaka"?

  • Tak - arcydzieło 11.9% (8)
  • Tak - rewelacja 26.9% (18)
  • Tak - bardzo dobry 22.4% (15)
  • Tak - dobry 16.4% (11)
  • Tak - średni 1.5% (1)
  • Tak - słaby 3.0% (2)
  • Tak - gniot 4.5% (3)
  • Nie, ale w najbliższym czasie nadrobię 4.5% (3)
  • Nie, ale może kiedyś obejrzę 4.5% (3)
  • Nie interesuje mnie 4.5% (3)

Oddanych głosów: 67

  • 5