Wpis z mikrobloga

Pierwsza porcja wiadomości z Japonii w tym roku.


Dodałem też znalezisko z większą ilością zdjęć
http://www.wykop.pl/artykul/4172577/pierwsza-porcja-wiadomosci-z-japonii-w-tym-roku/

1. Publiczna szkoła podstawowa w dzielnicy Ginza w Tokyo, Taimei Elementary School zdecydowała się by uczniowie nosili nowe mundurki. Wybór padł na produkt włoskiej marki Armani. Mundurek składa się poza marynarką i spodenkami czy spódniczką także z czapki i torebki. Koszt takiego zestawu to 80.000 jenów (ok. 2500 zł). Rodzice, którzy otrzymali wiadomość od szkoły byli zszokowani, nie spodziewali się że będą musieli zakupić tak drogie mundurki szkolne, z których dzieci jednak szybko wyrastają. Powstała tak wielka fala oburzenia w Internecie, że jeszcze tego samego dnia partia opozycyjna na posiedzeniu rządu zgłosiła wniosek o rozpatrzenie sprawy.
Na posiedzeniu Domu Reprezentantów Komisji Budżetowej, przedstawiciel Partii Nadziei a także jeden z współtwórców budżetu pan Manabu Terada zabrał oficjalny głos w sprawie, upominając że jednak szkoły publiczne powinny brać pod uwagę koszty jakie ponoszą rodzice. Minister finansów (a poprzedni premier) pan Taro Aso odpowiedział, że zdecydowanie uniformy są zbyt drogie i byłoby to haniebne, jeśli rodzice ucznia nie mogli by takiego kupić. Minister edukacji pan Yoshimasa Hayashi zapowiedział oficjalne zbadanie sprawy i powzięcie kroków, które pomogą rodzicom w tych wydatkach.
Dyrekcja szkoły wydała oświadczenie, że mundurki nie są przecież obowiązkowe, a ponieważ szkoła mieści się w Ginza, chcieli by były one stylowe i na odpowiednim poziomie. Rada szkoły powinna naradzić się z rodzicami, tymczasem decyzja została podjęta bez żadnych konsultacji. Rodzice będą dalej protestować aż nie wrócą do wersji mundurka, który normalnie kosztuje kilka czy kilkanaście razy mniej.

2. Najstarsza wnuczka Cesarza Akihito spotkała się z jej długoletnią nauczycielką kaligrafii podczas wystawy w Tokio, po tym gdy przedstawiciele Cesarskiego Domu podali do wiadomości informację o zmianie daty ślubu i przeniesieniu go na rok 2020.
Oficjalną przyczyną jest brak wystarczających przygotowań, gdyż też jest planowana abdykacja Cesarza. Nauczycielka kaligrafii pani Shuko Yanagisawa, powiedziała księżniczce Mako, że im dłuższy okres narzeczeństwa tym więcej szczęścia przyniesie późniejsze małżeństwo.

3. Cała Japonia z wielkimi emocjami śledzi wydarzenia podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczang. Ostatni weekend gdy w jeździe figurowej Yuzuru Hanyu zdobył złoty medal a jego młodszy kolega Shoma Uno brązowy doszło do euforii. Na każdej stacji telewizyjnej nieustannie powtarzano zwycięskie jazdy tej dwójki. Wczoraj Nao Kodaira zdobyła złoty medal w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 m i nastąpiła pełnia szczęścia. Kilka dni wcześniej zdobyła ona także srebrny na dystansie 1000 m. Jej koleżanka Miho Takagi zdobyła srebrny na dystansie 1500 m i brązowy na dystansie 1000 m.
Jednakże wszyscy liczyli na pierwszy złoty medal już 12 lutego, gdy w skokach narciarskich brała udział przesympatyczna Sara Takanashi. Niestety zdobyła brązowy medal. Obecnie Japonia zdobyła 2 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe medale.

4. W zeszły piątek rząd Japonii zdecydował, by wszyscy pracownicy rządowych instytucji przechodzili na emeryturę w wieku 65 a nie 60 lat jak jest obecnie. Zmiany mają następować stopniowo i być wprowadzone w życie od 2021 roku. Udało się także „przepchnąć” poprawkę, która miała by odłożyć w czasie wypłatę emerytury. Dopiero mając 71 lat można było by otrzymać pierwszy przelew.
Powodami takich zmian ma być niski poziom narodzin, braki w pracownikach w różnych dziedzinach gospodarki oraz chęć osób starszych, którzy cieszą się dobrym zdrowiem do dalszej pracy. Rząd także zapowiedział pomoc firmom, które będą dalej zatrudniać seniorów, wspierać zakładanie nowych firm oraz pracę zdalną. Pomoc rządowa ma się także skupić wobec automatycznych samochodów i autobusów oraz robotów wspierających osoby starsze.
* Zgodnie z prawem, emeryturę można otrzymać mając 60 lat, jednakże wiele osób stara się przetrzymać do 65 roku, gdyż wtedy emerytura jest o wiele wyższa. Górnym limitem wieku by poprosić o wypłatę emerytury jest 70 lat.

5. Odkażanie i usuwanie skażonej promieniowaniem radioaktywnej ziemi w prefekturze Fukushima, mieście Namie rozpocznie się w maju. Rząd zaakceptował plan przedstawiony przez władze miasta i chce do 2023 roku oczyścić około 660 hektarów na terenie 3 miast - sąsiednich Futaba oraz Okuma, gdzie znajduje się uszkodzona elektrownia. Obecnie te miasta są wysiedlone.
czy ktoś tam zechce wrócić to jest zupełnie inna bajka, w Namie było około 19 tysięcy mieszkańców. Zniszczone drogi, budynki, brak infrastruktury sanitarnej, wodociągowej, transportowej i elektrycznej jest wielkim problemem. Usunięcie tylko skażonej ziemi czy innych odpadów nie spowoduje by nagle te 19 tysięcy osób wróciło. Dzika zwierzyna ma się dobrze.

6. Trwają ciągle prace nad nowym prawem pozwalającym na otwarcie kasyn na terenie Japonii. W zeszły czwartej, rząd dyskutował nad poprawką, która pozwala obywatelom na odwiedzenie kasyn tylko 10 razy w miesiącu. Limity mają nie dotyczyć turystów.
Dwie główne partie nie mogą dojść do porozumienia i dalej negocjują między sobą, jedna by utrzymać te 10 odwiedzin a druga by znieść ten limit. Pod koniec marca ma się odbyć ostateczne głosowanie w parlamencie.

7. Japońska policja podała zestawienie odnośnie wypadków w zeszłym roku spowodowanych przez osoby starsze. Z przeprowadzonych badań okazało się, że prawie 7.5% kierowców w wieku ponad 75 lat miało objawy dementi a 42% miało obniżone zdolności w procesach poznawczych.
W ostatnich latach wzrasta liczba wypadków spowodowanych przez seniorów. W zeszłym roku doszło do 418 wypadków z ofiarami śmiertelnymi. 41% były to kolizje pojazdów a 19% to potrącenia przechodniów. Pozostałe 40 % zawierają uderzenia w budynki czy drzewa, wjazd do sklepów czy innych budynków, spadki z drogi, upadki z wiaduktów itp.
Pod koniec 2017 roku, ważne prawa jazdy posiadało 5.4 miliona osób w wieku 75 i więcej lat.

8. Japonia zaakceptowała 20 wniosków o azyl spośród 20 tysięcy złożonych podań. Ponad 25% podań pochodzi od Filipińczyków, kolejne 25% od Wietnamczyków, na kolejnych miejscach są obywatele Sri Lanka oraz na samym końcu Egiptu, Syrii i Afganistanu. Z tych 20 osób, które otrzymały wizę i status uchodźcy 5 jest z Egiptu, 5 z Syrii, 2 z Afganistanu. Było też 8 podań z innych krajów ale nie podano ich do publicznej wiadomości. W 2016 roku Japonia zaakceptowała 28 podań, z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że część z tych „szczęśliwców” wyjechała z Japonii i nie wróciła.
*** Złożenie podania o status uchodźcy pozwalało na legalne rozpoczęcie pracy. W zeszłym roku w styczniu jednakże zmieniono przepisy i pracę mogą rozpocząć te osoby, które zaaplikowały o status uchodźcy ale mają ważną wizę pobytową. Wtedy liczba podań w porównaniu do grudnia spadła o połowę.

9. Kilkanaście ofiar śmiertelnych oraz ponad 1500 aut pozostawionych na drogach jest skutkiem silnych opadów śniegu w zachodniej Japonii. Rząd zdecydował się na specjalne dofinansowanie lokalnych samorządów by usuwać śnieg. Japońskie Siły Samoobrony z ciężkim sprzętem także walczą z żywiołem. Ponad 450 cm śniegu zanotowano w mieście Okura w prefekturze Yamagata, 130 cm w Echizen w prefekturze Fukui, która ucierpiała najbardziej oraz 90 cm w mieście Toyama. Od 6 lutego ponad 1500 samochodów jest uwięzionych pod śniegiem na głównej drodze w Fukui.
Jeden kierowca zmarł w wyniku zatrucia dwutlenkiem węgla, a kilku innych kierowców i pasażerów w wypadkach gdzie przyczyną był śnieg i niska temperatura. Jeden 78 letni staruszek spadł z dachu podczas odśnieżania swojego domu i skręcił kark, ginąc na miejscu.
Minister spraw wewnętrznych i komunikacji pan Seiko Noda powiedział, że rząd robi co tylko może by pomóc. Specjalny fundusz, pochodzący z podatków gruntowych a przeznaczony na wydatki związane z usuwaniem klęsk żywiołowych został uru
homiony. Obecnie największym problemem jest dostawa paliwa

BONUS:
Znakiem kanji za 2017 rok został wybrany北 oznaczający Północ. Fundacja „Japan Kanji Aptitude Testing Foundation”, która zajmuje się promowaniem kanji zebrała ponad 150.000 podań. Podczas uroczystości , najwyższy kapłan Seihan Mori w znanej na całym świecie świątyni Kiyomizu w Kioto napisał zwycięski znak.
„Północ” wygrała zapewne dlatego, że było wiele incydentów ze strony Korei Północnej oraz klęsk żywiołowych, w tym silne opady deszczu, które spowodowały śmierć kilku osób oraz przyczyniły się do problemów z uprawą ziemniaków na północnej wyspie Hokkaido. Także gwiazda bejsbolowa, Shohei Ohtani, który grał dla Hokkaido Nippon Ham Fighters wzbudził sporo emocji, gdy oświadczył że przenosi się by grać dla Los Angeles Angels w Major League.

#amajapan #wiadomoscizjaponii #ciekawostkijp #ciekawostki #japonia #ladnapani
ama-japan - Pierwsza porcja wiadomości z Japonii w tym roku. 

SPOILER

Dodałem t...

źródło: comment_313pFuVqxMluWsZxirgoZ1gaey4fGzdj.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
W zeszły piątek rząd Japonii zdecydował, by wszyscy pracownicy rządowych instytucji przechodzili na emeryturę w wieku 65 a nie 60 lat jak jest obecnie. Zmiany mają następować stopniowo i być wprowadzone w życie od 2021 roku. Udało się także „przepchnąć” poprawkę, która miała by odłożyć w czasie wypłatę emerytury. Dopiero mając 71 lat można było by otrzymać pierwszy przelew.


@ama-japan: Trochę z tyłka to przetłumaczyłeś. Aktualnie przechodząc na emeryturę możesz wybrać
  • Odpowiedz
  • 0
@Morf mylisz dwie sprawy. Jedna to każdy obywatel może przejść na emeryturę tak jak wspomniałeś między 60 a 70, a po zmianie będzie mógł rok później. Druga sprawa to pracownicy budżetówki, oni będą mogli dopiero po 65 roku życia.
  • Odpowiedz
@ama-japan: Czy z punktu 4 wynika, że urzednicy przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, ale przez następne 6 lat nie mają wypłacanej emerytury, otrzymując ją dopiero od 71 roku życia?
  • Odpowiedz
  • 2
@Wilk nie. Przepraszam, że to niezbyt jasno opisałem. Urzędnik może pobrać pierwszą emeryturę w wieku 65 lat. Wszyscy inni od 60. Ale górny limit kiedy można ubiegać się o wypłatę emerytury został zmieniony z 70 na 71 lat.
Więc urzędnik może zacząć otrzymywać emeryturę między 65 a 71 rokiem życia. Wszyscy inni między 60 a 71.
  • Odpowiedz