Uuuuffff, można wreszcie przestać narzekać na starty #nasiwkorei w ramach #pjongczang2018.
MAMY PIERWSZY MEDAL!!! PIERWSZE ZŁOTO!!! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(startowało 45 zawodniczek)

Deska czy para nart? Najwyraźniej Czeszcze Ester Ledeckiej nie robi to żadnej różnicy. Mistrzyni świata w snowboardowym slalomie gigancie zaskoczyła cały sportowy świat, zdobywając złoto w dyscyplinie, na której nie spodziewano się po niej sukcesów. Smakiem musiały się obejść obrończyni tytulu Austriaczka Anna Veith i liderka Pucharu Świata w tej konkurencji, Szwajcarka Lara Gut, która uplasowałą się tuż za podium. Pierwszy na tych igrzyskach medal dla malutkiego Liechtensteinu. W tym, ściśniętym między Austrię i Szwajcarię kraju mieszka około 40 tysięcy ludzi! Maryna Gąsienica-Daniel po raz drugi na tych igrzyskach uplasowała się w końcówce trzeciej "dziesiątki".

Łyżwiarstwo figurowe - soliści

1. Yuzuru Hanyu (Japonia) - 317.85
2. Shoma Uno (Japonia) - 306.90
3. Javier Hernandez (Hiszpania) - 305.24

Japoński dublet na lodowej tafli. Zwyciężył faworyzowany mistrz olimpijski z Soczi i mistrz świata Yuzuru Hanyu. Podobnie, jak rok temu w Helsinkach, wyprzedził on swojego rodaka Shomę Uno. Drugi olimpijski medal dla Hiszpaniii zdobył Javier Hernandez - mistrz świata w latach 2015-16. Po słabym programie krótkim, Aerykanin Nathan Chen wygrał program dowolny, ale starczyło mu to jedynie na 5. miejsce. Polacy nie startowali.

Narciarstwo dowolne - slopestyle kobiet

1. Sarah Hoefflin (Szwajcaria) - 91.2
2. Mathilde Gremaud (Szwajcaria) - 88.00
3. Isabel Atkin (Wielka Brytania) - 84.60

Kolejny dziś dublet na podium - tym razem w wykonaniu pań ze Szwajcarii uprawiających slopestyle. Dodatkowo kolejny, trzeci już medal na tych igrzyskach dla WIelkiej Brytanii. Polki nie startowały.

Biegi narciarskie - sztafeta kobiet 4x5 km

1. Norwegia - 51:24.3
2. Szwecja - 51:26.3
3. Olimpijczycy z Rosji - 52:07.6
...
10. Polska - 54:30.9

Tym razem Norweżki nie zawiodły swych rodaków i zdobyły złoty medal (cztery lata temu sensacyjnie uplasowały się dopiero na 4. miejscu). Na ostatnich metrach Marit Bjoergen wygrała ze Szwedką Stiną Nillsson. Mistrzyni w sprincie doprowadziła mistrzynie z Soczi na drugie miejsce. Polki zajęły 10. miejsce. Niestety wpływ Justyny Kowalczyk na całościowy wynik sztafety nie był już tak duży, jak w poprzednich wielkich imprezach.

Short track - 1500 m kobiet

1. Choi Minjeong (Korea Południowa) - 2:24.948
2. Li Jinyu (Chiny) - 2:25.703
3. Kim Boutin (Kanada) - 2:25.834
...
20. Magdalena Warakomska

Zwody wygrała liderka Pucharu Świata na tym dystancie i fawortka gospodarzy Choi Minjeong, która w finale wyprzedziła mistrzynię świata juniorek - 17-letnią Chinkę Li Jinyu. Drugi brąz (wcześniej na 500 m) zdobyła Kanadyjka Kim Boutin. Jedyna Polka w stawce - Magdalena Warakomska - odpadłw w ćwierćfinale, zajmując w swoim biegu 4. miejsce.

Short track - 1000 m mężczyzn

1. Samuel Girard (Kanada) - 1:24.650
2. John-Jerry Krueger (USA) - 1:24.864
3. Seo Yira (Korea Południowa) - 1:31.619

Złoty medal dla Kandyjczyka, który na dystansie o 500 metrów dłuższym zajął 4. miejsce. Wyprzedził on Amerykanina, dla którego jest to pierwsze podium w zawodach najwyższej rangi w biegu na 1 km. Trochę zawiósł gospodarzy mistrz świata Seo Yira, który zajął 3. miejsce. Polacy nie startowali.

(startowało 30 zawodniczek)

Do dwóch srebrnych medali Rosjanka reprezentująca Słowację dołączyła dziś złoty medal. Dzięki temu już trzeci raz z rzędu będzie wracać z igrzysk z najcenniejszym trofeum. Z pustym dorobkiem nie wróci z Korei trzykrotna mistrzyni olimpijska z Soczi, Daria Domraczewa. Pierwszy indywidualny medal olimpjski w swoj karierze zdobyła trzecia na mecie Norweżka Tiril Eckhoff. Jedyna zakwalifikowana do biegu Polka - Monika Hojnsz - jako jedna z dwóch zawodniczek strzelałą bezbłędnie. W bitathlonie samo strzelanie to jednak za mało. Na bieżni Polka była jedną z najsłabszych zawodniczek i w efekcie skończyła zawody w środku stawki.

Skeleton - kobiety

1. Lizzy Yarnold (Wielka Brytania) - 3:27.28
2. Jacqueline Loelling (Niemcy) - 3:27.73
3. Laura Deas (Wielka Brytania) - 3:27.90

Mistrzyni olimpijska z Soczi, Brytyjka Lizzy Yarnold, zdołałą obronić tytuł mimo słabszych ostatnich dwóch sezonów. Pokonała ona mistrzynię świata, Niemkę Jacqueline Loelling i swoją rodaczkę Laurę Deas. Polki nie startowały.

19. Maciej Kot - 244.6

Brawo, brawo, BRAWOOO! Kamil Stoch po raz drugi z rzędu najlepszy na igrzyskach na skoczni dużej! Pokonał mistrza olimpijskiego ze średniej skoczni, Andreasa Wellingera. Robert Johansson po raz drugi z brązowym medalem. Na 4. i 5. miejscu także Norwegowie - po raz czwarty na tych igrzyskach zawodnicy z jednego kraju zajęli miejsca miejsca tuż za podium. W przeciwieństwie do poprzednich przypadków nie oznaczało to braku medalu. Pozostali Polacy zmieścili się w pierwszej "20". Dawid Kubacki miał nawet szanse na medal, był 5. po pierwszej serii, jednak w drugiej skakał w goszych warunkach i spadł na koniec pierwszej dziesiątki. Stefanowi Huli tym razem na 15., a Maciej Kot - na 19. miejscu. Gdyby dzisiaj była drużynówka, kolejność byłaby następująca:

Norwegia - 1087,3
Niemcy - 1065,3
Polska - 1041,7

Na koniec jeszcze spojrzenie na olimpijski ranking po 8 dniach (czyli połowie zmagań).
Dzięki pierwszemu medalowi Polacy awansowali na 17. miejsce i wybronili się przed atakami Brytyjczyków (dziś aż trzy medale!), Białorusinów i Słowaków (dobre występy biathlonistek z tych krajów). Przestaliśmy być też najlepszą reprezentacją bez choćby jednego medalu. Hegemonię w tej kategorii przejęła Łotwa (23. miejsce). Ponadto na "czubie" Norwegowie powiększyli przewagę nad Niemcami.

Zachęcam do obserwowania tagu #nasiwkorei - codzienne podsumowanie olimpijskich zmagań (ze szczególnym uwzględnieniem Polaków) i inne ciekawostki statystyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#skoki
plackojad - Uuuuffff, można wreszcie przestać narzekać na starty #nasiwkorei w ramach...