Wpis z mikrobloga

#retropie #raspberrypi #retrogaming

Pobrałem sobie 120gb obraz od "level1online" na piratebayu z pełną kolekcją wszystkich gier i chcę sobie z tego tylko gry na psx zrzucić bo mam jedynie 16GB SD ale ten obraz nie da się daemonem otworzyć dlaczego? no i drugi problem jest taki jak instaluję gotowy obraz retropie 16gb to po instalacji mi te pliki znikają i pokazuje, że karta ma 50mb i te pliki są jakoś schowane więc w jaki sposób mam te romy tam włożyć? na necie pisze by użyć pena lub przez neta więc nie da się przez kompa?
  • 15
  • Odpowiedz
@Bitconnect: Windows ma dodatkowy chromosom i nie rozumie, że pendrive/karta/dowolny nośnik wymienny może mieć więcej niż jedną partycję i pokazuje tylko tą pierwszą. Dlatego w windowsie masz tylko 50MB bo jest to partycja rozruchowa (pierwsza w kolejności na nośniku) dla RetroPie.

ale ten obraz nie da się daemonem otworzyć dlaczego?


Co do reszty to skąd mamy wiedzieć? Nawet nie wiemy jakie rozszerzenie ma ten obraz i czy jest to iso9660 czy
  • Odpowiedz
@Bitconnect: Nie znam narzędzi na windzie. Raczej nie sprawdzisz tam tego w łatwy sposób ale prawdopodobnie jest to zwyczajnie surowy obraz dysku (dosłownie sklonowany dysk 1:1 z karty pamięci) dlatego nie możesz tego podmonować deamonem. Drugi powód jest taki, że nawet jakbyś mógł to podmontować deamonem to winda by w ogóle nie zrozumiała linuksowych systemów plików.

Masz dwa rozwiązania, łatwo ale mocno na około tak jak w necie radzą lub prawidłowo
  • Odpowiedz
(dosłownie sklonowany dysk 1:1 z karty pamięci)


Raczej tak, autor pisze "This is my own backup of RetroPie that I created, has various rom sets and a custom theme" I jego mniejsze kopie normalnie zgrywam za pomocą programu na sd i mam gotowe Retropie do grania.

@Kryspin013: A najprościej to wiesz może gdzie bym mógł znaleść gotowy obraz retropie z samymi grami psx tak jak od tego kolesia? bo na TBP
  • Odpowiedz
A najprościej to wiesz może gdzie bym mógł znaleść gotowy obraz retropie z samymi grami psx tak jak od tego kolesia?


@Bitconnect: Trochę xD

Skąd ja mam to wiedzieć? W ogóle dziwie się że komuś chciało się udostępniać 120GB obraz z pirackimi grami.

Nom a tak btw to możesz jak człowiek podmontować sobie ten obraz dosłownie dwoma kliknięciami myszki z Linuksie (może być nawet na livecd albo vm) i w ten
  • Odpowiedz
Skąd ja mam to wiedzieć? W ogóle dziwie się że komuś chciało się udostępniać 120GB obraz z pirackimi grami.


@Kryspin013: Zrobił dla siebie i udostępnił, kwestia do paru godzin czasu w zależności od neta, ludzie więcej poświęcają dla innych hobbystycznie jak właśnie programowanie takiego retropie'a.
  • Odpowiedz
@Bitconnect: Dobra będę ci tutaj odpisywał bo tam się syf zrobił xD

Nagrać ci GIF-a jak to zrobić czy obrazki ci wystarczą? Nie wiedziałem, że masz szyfrowany dysk. Masz jakąś nieszyfrowaną partycję, gdzie możesz wrzucić ten 120GB obraz? No i całość będzie tylko i wyłącznie w GUI bez konsoli, #!$%@? się z Linuksem i instalacją oprogramowania. Trzeba było wołać jak nie ogarnąłeś xD

Ewentualnie pisz na pw
  • Odpowiedz
Nagrać ci GIF-a jak to zrobić czy obrazki ci wystarczą? Nie wiedziałem, że masz szyfrowany dysk. Masz jakąś nieszyfrowaną partycję, gdzie możesz wrzucić ten 120GB obraz? No i całość będzie tylko i wyłącznie w GUI bez konsoli, #!$%@? się z Linuksem i instalacją oprogramowania. Trzeba było wołać jak nie ogarnąłeś xD


@Kryspin013: zrzucenie gierek już ogarnąłem z obrazu ale jeszcze ogarniam jak odczytać obraz pena którego zrobiłem za pomocą dd i
  • Odpowiedz
@Bitconnect:

zrzucenie gierek już ogarnąłem z obrazu


I jak to zrobiłeś? Bo jeśli tak jak ci pisałem to obraz pena możesz odczytać w ten sam sposób.

Z obsługą RetroPie ci nie pomogę bo z niego nie korzystam. Ja wolę lakka.tv. I niestety jeśli twórcy RetroPie tego nie udostępnili w łatwy sposób to będziesz musiał się babrać ręcznie z konfiguracją retroarch :/

edit chociaż przez przypadek znalazłem coś takiego:

https://retropie.org.uk/forum/topic/13592/change-save-directory-to-subdirectory-save

Czyli nie
  • Odpowiedz
Montaz dd trzeba komenda zrobic


@Bitconnect: dd nie da się zamontować obrazu. Uważaj co robisz dd bo to jest dosyć elastyczne narzędzie i robi dokładnie to co mu każesz - innymi słowy możesz niechcący sobie przejechać nim po partycji z windą albo wrażliwymi danymi.

Zamiast użyć konsoli wejdź w katalog gdzie masz swój plik obrazu. Kliknij na niego PPM, daj zamontuj i wyświetlą ci się partycje z tego obrazu z boku
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Tak dokładnie ustawiłem ścieżki w retropie i dalej mi zapisuje w docelowych folderach te sejwy:

Edytowałem /opt/retropie/configs/all/retroarch.cfg

savefiledirectory = "/home/pi/RetroPie/savestate"

savestate
directory = "/home/pi/RetroPie/savestate"

edytowałem /opt/retropie/configs/n64/mupen64plus.cfg

SaveStatePath = "/home/pi/RetroPie/savestate"

SaveSRAMPath = "/home/pi/RetroPie/savestate"

Usunąłem oczywiście "#" przed tymi wpisami by program widział te komendy w pliku konfiguracyjnym.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Tych retroarch.cfg to z 10 w sumie jest bo za pomocą szukaj szukałem tego pliku i tyle mi ich wyskoczyło. Napisałem na reddicie i zobaczę co powiedzą. A tego obrazu nie da się prawym za montować, nie ma żadnej opcji mount na tym pliku.
  • Odpowiedz