Wpis z mikrobloga

mirki drogie z #technika #majsterkowanie #odkurzaczcentralny #remontujzwykopem pomysłu mi trzeba na wykonanie zaworu na rurze odkurzacza centralnego. Pomysł z gatunku zwariowanych, wiem, ale naprawdę potrzebny.

Rura OC ma zewnętrzną średnicę 50mm, a wewnątrz ma być gładko i bez żadnych przegród, więc z góry odpadają wszelkie zasuwy czy klapy, właściwie jedyne, co zostaje, to zawory kulowe. Tyle, że na średnicę 2" póki co znalazłem jedynie potwory kosztujące po kilkaset złotych. Mnie wystarczyłby taki z plastiku. Ktoś coś podpowie? #hydraulika jeszcze zawołam...
  • 13
@Dusha: o widzisz, czegoś takiego w sumie szukałem, dzięki.

@hrumque: o zaworze wydrukowanym na 3D też już myślałem, wydrukować sobie mogę sam, obawiam się tylko nad użytecznością. Drug 3D ma wiele zalet, ale ma też i wady, żeby taki zawór dawał się przestawiać, będę go musiał drukować z luzem, a wtedy poleci szczelność. Z moich doświadczeń wynika mi tu luz rzędu 0,2mm różnicy średnic (kuli i jej gniazda), a to
@Jarek_P: no i poza tym... czemu nie zasuwowy zawór? Chcesz tym chyba tylko sterować 1/0, więc nie potrzebujesz bez-szmerowego przepływu w warunkach pośrednich nastaw, więc możesz mieć zasuwę, która ma idealnie pasujacy otwór fi 50, oraz zamknięcie. Gdy ustawi się w pozycji skrajnej - to masz przepływ niczym nie zakłócany, otwór w zasuwie może być idealnie zgodny z średnicą wewnętrzną rury.
@Jarek_P: w sensie, że zawór zasuwowy nie typu hydraulicznego, gdzie w przestrzeń rury zjeżdża przegroda (więc w wersji otwartej zostają szczeliny w około i "prowadnica" wolna), tylko w postacji takiej jak do wentylacji i technik wysokiego przepływu się stosuje, pic rel, gdzie przegroda jest ciagle obecna w swojej prowadnicy, tylko że w wersji otwartej - posiada otwór w przegrodzie pokrywający się z otworem wewnętrznym rury:
Pobierz hrumque - @Jarek_P: w sensie, że zawór zasuwowy nie typu hydraulicznego, gdzie w prze...
źródło: comment_JEJPehirrC76LLUenkEAjUSo6XwKn7sh.jpg
@hrumque: zasuwy odrzuciłem z uwagi na to, że w pozycji otwartej byłyby widoczne krawędzie zasuwy i jej gniazda, a przynajmniej tak sobie to wyobrażałem. Podsunąłeś mi jednak ciekawy pomysł: przesuwana prostokątna płytka, jedna strona zamyka, druga ma wykonany otwór w pozycji otwartej licujący się z rurą. Brzmi niegłupio, choć też musiałoby być szczelnie zrobione, ale płaskie powierzchnie zrobić szczelnie jest w amatorskich warunkach łatwiej. Nie wiem jednak, czy wyżej podlinkowany zaworek
no, ja uważam że wykonać coś takiego - nawet ze byleczego typu sklejka czy paski tworzywa - da się warunkach domowych, uszczelnienie też jest banalne (zwłaszcza że w OC masz tylko podciśnienie,więc wstawione uszczelki typu okiennego z odpowiednio skierowaną przylgą i samo się uszczelnia), i sterowanie tym będzie 10x prostsze i lżejsze niż zaworem kulowym (które, jak sam wiesz - chodzą mega-ciężko przeważnie, i lubią się "zastać" bo wszystkie opory mocno zależą
@szynka_reksia: z lenistwa :)
OC mam dociągnięte do warsztatu, gdzie korzystam z niego jako z odciągu do wiórów. Mam tam osobny, elastyczny wąż, który wtykam do obrabiarki i który po robocie regularnie zdarza mi się zostawić wetknięty w gniazdko. W tym momencie, gdy gdzieś w domu ktoś zechce poodkurzać, nagle okazuje się, że ciąg jest duuużo słabszy, a gdy się ssawkę do czegoś przyłoży, to niemal w ogóle zanika (bo powietrze
@Jarek_P: Na to nie wpadłem :)
Ten elastyczny waż masz z włącznikiem, czy włączasz jednostkę bezpośrednio?
Jeśli z włącznikiem, to może ławiej dorobić jakiś zawór na końcu węża, którego ręczne otwarcie, zwierało by przewody i włączało odkurzacz?
@szynka_reksia: elastyczny mam bez włącznika, ale włącznik dorobiłem osobny, póki co ręczny pstryczek przy gniazdku, docelowo będzie bezprzewodowo. Teraz chcę jeszcze dorobić zawór, jego lokalizacja jest w sumie dowolna, ale logiczniej mi go dać jeszcze w ścianie, niż na elastycznej rurze.