Wpis z mikrobloga

Budował ktoś z was Mirki dom pasywny? Chciałbym się zorientować, czy opinie otoczenia, że to mnie aż o połowę drożej wyjdzie, są rzeczywiscie słuszne, bo patrzac na wyliczenia projektowe jednak chyba nie do końca...
Domek 110-125m^2, działaczka ok 3° odchylenia polnoc poludnie, droga od północy i od tejże strony oslonieta od wiatru itp., od poludnia nic slonca nie przysłania.
#budownictwo #budowabudowa #budowadomu #dompasywny
  • 32
@dranix: Znajomy budował w ubiegłym roku pasywkę i mówił, że koszt (w porównaniu do standardowego budownictwa przy takim samym metrażu) jest większy o ok. 30 %. W chwili obecnej ogrzewanie gazowe (ciepło + woda) wychodzi go 250 zł/mc przy 140 m^2 więc jakieś oszczędności są ;)
@Jankes89: Wybacz mój brak wiedzy, na czym te analizy polegają? Będę wdzięczny za jakieś linki, bo próbowałem wygooglać i niestety, odnośnie tej pierwszej nic nie znalazłem(ale i coś o optymalizacji się przyda).
@dranix: Kolego jak masz kasę i chcesz mieć bajer, to pasywka super. Bez wchodzenia w szczegóły nie bierz na poważnie opinii, że kiedykolwiek zwróci się owa inwestycja. Tzn ze niższe rachunki za energię wyrównają kiedykolwiek początkowe nakłady.
Co do samych wydatków, to koszt wyższy od standardowego domu energooszczędnego o 40-60%.
Bywa że tyogniowo kosztorysuje po kilka domów w różnych standardach i na prawdę wiem co mówię.
Pamiętaj też proszę, że ta
@makafaka: Masz jakieś dotacje na pompę ? Bo jeśli nie, lub ta dotacja jest <60% to pompa ciepła tak jak piszą inni jest bezsensowna, bo jej koszt zwróciłby się dopiero Twoim wnukom lub prawnukom, a do tego czasu domu już pewnie nie będzie.
@dranix: ja buduję pasywnie i plan jest taki żeby wyszło taniej, a w najgorszym wypadku tak samo jak zwykły dom. Zauważ że wg nowych wymagań, praktycznie nie możesz dać 2 szybowych okien bo ledwo co spełniają wymagania. Skoro 3 szybowe tak czy siak musisz, to dorzucasz ok 5-10 tyś zł w ciepły montaż. Dodatkowo ok 12K na wentylację z rekuperacją i ok 20-30% więcej na ocieplenie. U mnie płyta na 30cm
mlesz - @dranix: ja buduję pasywnie i plan jest taki żeby wyszło taniej, a w najgorsz...

źródło: comment_HNJxqBoTP33kAYmdfbiPdc5omsJSgwER.jpg

Pobierz
@piowit: bez gazu to leć w pompę ale możesz dać gruntową lub powietrzną i jeszcze lepiej jak mieszkasz gdzieś nad morzem bo temp średnioroczna wyższa. Ale ktoś wyżej pisał im mniejsze skomplikowanie bryły tym lepiej dla domu pasywnego, najlepiej kształt zbliżony do prostokątu
@piowit: siedzę trochę w projektowaniu ogrzewania i sprawa wygląda tak, że sam bym budował dom taki jak piowit wrzucił. Najtańsze utrzymanie, tanie koszty budowy. Jakbym miał gaz to bym dał gaz. Jak działka bez gazu to pompa ale pod dużym znakiem zapytania bo się psuje jak byk. Jeszcze niech Ci się zepsuje w wigilię to jeszcze specjalistów mało ;/
@dranix ogólnie to zastanów się nad poddaszem czy je potrzebujesz, energetycznie to raczej lepiej zrobić całkiem dom parterowy noi oczywiście ilość i wielkość okien robi robotę jeżeli chodzi o dom pasywny.