Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu rozwijam na potrzeby mojego taty i jego mikroprzedsiębiorstwa prosty program do tworzenia plików jpk_vat. Można go pobrać tutaj. Pomyślałem, że może się to przydać komuś w poniższej sytuacji:

* masz bardzo stary komputer z linuksem do przeglądania internetu i prowadzenia księgowości,
* od lat wystarczał ci arkusz kalkulacyjny, bo masz kilka faktur miesięcznie,
* nie będziesz kupował specjalnie komputera z windowsem, żeby wysłać jakiś plik do ministerstwa.

Rozwiązanie jest tymczasowe w świetle konieczności generowania od lipca innych plików poza JPK_VAT(3) (i sraczki z kosmetycznymi zmianami tego formatu na które niewiedzieć czemu nikt nie reaguje), ale póki co ratuje sytuację.

Na stronach Ministerstwa Finansów można znaleźć sporo poradników, w których zapewnia się, że wysyłanie tych plików jest bardzo proste. Poleca się tam edytowanie takich plików CSV przy pomocy arkuszy kalkulacyjnych. Proszę sobie wyobrazić jak trudno starszemu człowiekowi wyjaśnić dlaczego ma wpisywać 2018-02-06T21:37:00 w kolumnę opatrzoną tytułem DataWytworzenia albo '1' w kolumnie CelZlozenia, gdy nieopatrznie pomyli się przy trwającym pół godziny procesie wysyłaniu pliku. Ministerstwo udostępnia dokumentację formatu plików (tutaj, krok 2), ale wyraźnie nikt redagujący tę stronę nie zdaje sobie sprawy, że jest to dokumentacja dla programistów.

Mam wiele żalu do MF, bo wszystkie rozwiązania, które oferują na stronach ministerstwa są w sposób żenujący nieużyteczne (polecam uwadze aplikację Klient JPK 2.0 która np. ma problem ze zmieszczeniem się na ekranie), ale nie chcę się już dłużej rozpisywać, mając w pamięci bolesne wspomnienia dotyczące pfron.

#jpkvat #jpk #ksiegowosc #dzialalnoscgospodarcza #boldupy
  • 2
  • Odpowiedz
@BeppoLevi jakbys znalazl takie cos na windowsa daj znac, tylo ja potrzebuje do dwoch mikrofirm a ten programik z mf obsluzy tylko 1 firme dlatego wolalbym jakis arkusz excela a najlepiej arkusz google
  • Odpowiedz
@BeppoLevi: Szanuję, choć szkoda, że na Linuksa, bo program MF jest mocno upośledzony. Już wolę edytować gotowy JPK niż te ich przykładowe CSV - gdzie Open Office domyślnie zapisuje separacje innymi znakami niż średniki i zamienia format daty. A sam program od MF sypie błędami po angielsku, które przeciętnemu użytkownikowi kompletnie nic nie powiedzą.
  • Odpowiedz