Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki z #piwowarstwo #piwo

Przygotowuję się do robienia pierwszego piwa i dużo naczytałem się o szybkim schłodzeniu do temperatury fermentacji.
Pytanie jest takie czy konieczna jest chłodnica czy bez da radę sobie poradzić? Jak potrzebna to co byście polecili? Ilości jakie będą chłodzone to około 20-30l.
  • 11
@rotulador: Przy takiej temperaturze na zewnątrz przy otwartym oknie w pomieszczeniu temperatura spokojnie zejdzie do rana. Albo można pokombinować z chłodnicą z wężyka igielitowego/silikonowego przeznaczonego do kontaktu z żarciem i do temperatury 100stopni i masz chłodnicę za 30zł a nie 200
@rotulador: Jak napełnisz wannę do 2/3 wysokości gara jak najzimniejszą wodą i będziesz tą wodą i garem pracować, to poniżej 80 st. ci zejdzie w 3-5 minut. Do 35 stopni stopni schodzi w pół godziny. Do 20 stopni - to już zależy ile st. ma woda w kranie. Zawsze możesz się posiłkować balkonem, ale 3 tygodnie temu nie było mi to potrzebne. Ogółem jak po 30-40 minutach wymienisz wodę, to aż
@rotulador jeżeli wiesz, że piwowarstwo Ci się spodoba (ja wiedziałem), to zainwestuj te 160 zł i kup chłodnicę. Im dłużej czekasz z zadaniem drożdży, tym większe ryzyko jakiejś infekcji. Ta chłodnica Ci się zwróci wielokroć w postaci oszczędności czasu, nerwów i niezmarnowanych surowców