Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do aktywności użytkownika @Ssslave postanowiłem wskazać, które które elementy jego wpisu link nijak mają się do rzeczywistości. Kwestie związane z finansami oraz bankowością są niezwykle ważne dla każdego z nas, więc nie jestem w stanie zaakceptować wprowadzania w błąd, lub mówienia półprawdy. Oczywiście nie twierdzę cumplu, że miałeś złe intencje, jednak uważam, że niektóre rzeczy warto wyjaśnić. :)

Małżonek : to chyba mój ulubiony temat. Bank nie ma prawa zweryfikować czy masz małżonka czy nie. Bazują tylko i wyłącznie na Twoim oświadczeniu. Ale ale .. jeśli w BIK posiadasz kredyt wspólny to może być problem z Twoim oświadczeniem. Zazwyczaj jeśli masz małżonka i nie chcesz żeby wiedział o kredycie (serio to jest bardzo częste)


niektóre banki wymagają wyroku w sprawie rozdzielności majątkowej

Słyszałem, że Eurobank dawał 100tys bez wymaganej zgody małżonka bez problemów.


aktualnie daje 50.000 bez podpisu współmałżonka

A co jeśli chcesz pożyczyć 100-150tys bez zgody małżonka? Złóż kilka wniosków w tym samym czasie w kilku bankach...


– ryzykowne, każde zapytanie w BIK negatywnie wpływa na scoring klienta – można sobie zrobić krzywdę

Masz umowę na czas określony - spoko, ale kredytujemy Cię tylko do końca trwania umowy


bzdura, np. Deutsche Bank kredytuje w tej sytuacji, ale na skróconym okresie kredytowania do 96 miesięcy

Zaświadczenie o wynagrodzeniu/zatrudnieniu - Nie musi być na druku z banku, ale musi zawierać wymagane informacje


tylko w teorii, w przypadku przedstawienia zaświadczenia na druku innym, niż banku niektóre banki przyjmują tylko 90% dochodu. Zawsze lepiej przedstawić zaświadczenie stworzone przez bank.

W mojej karierze co czwarty klient decydował się na pokazanie wyciągów. Reszta odprawiała jakieś czary, kombinacje


ciekawe, że masz takie doświadczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) może to kwestia odpowiedniej komunikacji? 1/20 nie chce pokazać.

Kredyt hipoteczny - taka ciekawostka. Możesz oświadczyć że spłacasz go na pół z małżonkiem i bank Ci podzieli ratę (co ciekawe, wzrośnie zdolność)


kompletna nieprawda, spora ilość banków zupełnie nie bierze pod uwagę wspólnego spłacania kredytu hipotecznego i przyjmują całość raty w kalkulacji obciążeń (np. mBank)

500plus - tak ! HIT, banki akceptują 500+ jako dochód. Warunek - decyzja musi być wydana na kredytobiorcę i w całości jest włączana do dochodu


owszem, ale nie wszystkie

Druga sprawa to zdolność. Powszechnie w Polsce przyjęte jest, że na Twoje zobowiązania kredytowe możesz przeznaczyć maksymalnie 75% dochodu netto. Czujecie to? dla mnie to jest skandal a to ciągle rekomendacja KNF


nieprawda, rekomendacja KNF wskazuje 50% lub 65% w zależności od dochodu

#banki #kredyt #finanse #bankowosc
  • Odpowiedz