Wpis z mikrobloga

#matura2017 #informatyka #excel #matura #maturainformatyka

Cześć Mirki, mam pytanie czy ma ktoś zrobione rozwiązanie matury z tamtego roku a w szczególności chodzi o zadanie 4.4 i 4.5 na temat tej ilości cukru w excel. Tam głównie chodziło że miały być naliczane rabaty dla danego klienta na zakup bieżący. Poniżej daje zdjęcie zadań. Siedzieliśmy wczoraj z nauczycielem ale nie za bardzo mamy pomysł jak to zrobić. Liczę na pomoc :)
dzimen - #matura2017 #informatyka #excel #matura #maturainformatyka 

Cześć Mirki, ...

źródło: comment_wWB9kfcea3d1VneZOIvCBj9VQO83CYj4.jpg

Pobierz
  • 5
Siedzieliśmy wczoraj z nauczycielem ale nie za bardzo mamy pomysł jak to zrobić


@dzimen: nauczycielem jakiego przedmiotu? Jeśli jego przedmiot ma cokolwiek wspólnego z tematem zadań, to chyba pora zmienić szkołę... Spojrzałem na pierwsze zadanie i do jego rozwiązania wystarczy znajomość 2 najbardziej podstawowych formuł: SUMA, JEŻELI (może jeszcze SUMA,ILOCZYNÓW). Z czym konkretnie mieliście problem? Podejrzewam, że do zadania musiały być dołączone równie jakieś dane?
@dzimen: Jeżeli to faktycznie nauczyciel informatyki i ma problem np. z zagnieżdżonym JEŻELI to śmiechłem ...

Zakładając, że sam podajesz ilość zakupionego cukru, rozwiązanie przy użyciu wspomnianej powyżej funkcji JEŻELI.
- żółte komórki są do edycji;
- formuły w poszczególnych komórkach:
A3 - _=B1*B2
A4 -
=JEŻELI(B2>=10000;0,2;JEŻELI(B2>=1000;0,1;JEŻELI(B2>=100;0,05;0)))
A5 -
=JEŻELI(B2>=10000;B2*0,2;JEŻELI(B2>=1000;B2*0,1;JEŻELI(B2>=100;B2*0,05;0)))
A6 -
=JEŻELI(B2>=10000;B1*B2-(B2*0,2);JEŻELI(B2>=1000;B1*B2-(B2*0,1);JEŻELI(B2>=100;B1*B2-(B2*0,05);B2*B1)))
A7 -
=B3-B5_
ysk - @dzimen: Jeżeli to faktycznie nauczyciel informatyki i ma problem np. z zagnież...

źródło: comment_gRKvgLfWK4ynIC834DVKX86GtkB089Fl.jpg

Pobierz
@dzimen: Odnośnie drugiego zadania, to pytanie, czy sprzedaż w zadanym okresie jest zdefiniowana?
W dużym skrócie należy zsumować sprzedaż z całego miesiąca n i odjąć od stanu wyjściowego (oczywiście po wcześniejszym uwzględnieniu dostawy zaplanowanej w miesiącu n-1 na początek miesiąca n). Wynik informuje o ilości cukru, jaką będziesz posiadał na koniec miesiąca n. Teraz musisz policzyć jak ilość cukru kupić na początek miesiąca n+1. Od zdefiniowanego zapasu minimalnego
@ysk_: to wygląda dość głupio bo danych jest od 2005-2014 roku. Każdy klient jest zdefiniowany przez NIP. I teraz dane składają się wierszami ROK | NIP | ILOŚĆ. W danym roku klient się powtarza czasami kilka razy. A rabat ma być naliczony do zakupów bieżących tak jak na zdjęciu. Robiłem to za pomocą tablicy przestawnej ale nie bardzo wychodzi przy tak dużej ilości klientów. Czy patrząc na to że jest zakup