Wpis z mikrobloga

W Gmina Gołcza (powiat miechowski) do końca października br. zostanie wybudowane ok. 12 kilometrów ścieżek rowerowych. Budowa została podzielona na 4 odcinki (ich rozpiska na końcu wpisu), a całość ma kosztować ok. 3,6 mln zł, finansowane z RPO woj. małopolskiego. Umowy w systemie zaprojektuj&wybuduj są już podpisane, więc prace powinny wkrótce ruszyć.

I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt że w specyfikacji przetargowej (PFU) dopuszczono budowę ścieżki rowerowej z kostki brukowej betonowej.

Co prawda w tej samej dokumentacji wymienia się również możliwość stosowania nawierzchni asfaltowej oraz odsyła wykonawców do „Podręcznika do projektowania tras rowerowych województwa małopolskiego” (gdzie jest jasna rekomendacja odnośnie nawierzchni bitumicznej), ale istnieje żywa obawa, że wykonawcy potraktują to jako DOWOLNOŚĆ wyboru i w listopadzie dostaniemy 12 kilometrowy chodniki wyłożone "fazowanym złem". Jeden z naszych czytelników wysłał już wniosek do urzędu gminy o uzasadnienie wytypowania nawierzchni z kostki betonowej (dzięki Jakub za interwencje i działanie, daj znać jaką dostaniesz odpowiedź).

Z jednej strony cieszy nas każdy nowy fragment infrastruktury jaka powstaje, a z drugiej nadal martwi, że na każdym kroku potrzebna jest ta "społeczna kontrola" nad jakością jej wykonania.

Mam wrażenie, że lokalne samorządy niestety dalej żyją betonową kostką (stąd niestety fragmenty z tego budulca nawet na #wislanatrasarowerowa w Brzeszczach i Oświęcimiu), mimo, że NIE zaleca się jej w żadnych przyjętych standardach dla budowy infrastruktury rowerowej, czy to ogólnopolskich wytyczne GDDKiA, wojewódzkich ww. podręcznik, czy większych miast np. Kraków

Zestawienie odcinków jako powstaną w gminie Gołcza, mapki niestety brak.(2,35 km Żarnowica-Czaple Małymi / 3,4 km Przybysławice-Szreniawa z odnogą do stacji kolejowej Gajówka / / 2,4 km Ulina Wielka - Chobędza / 3,7 km Ulina Wielka - Mostek). Przetarg

Zdjęcie poglądowe obrazujące jak wygląda infra z kostki po kilku latach od wybudowania. A tak z ciekawości ktoś rozpoznaje gdzie to cyknięte? :-)

https://www.facebook.com/velomalopolska/photos/a.207503109645225.1073741830.185298171865719/473038713091662/?type=3&theater

#rower
Cymerek - W Gmina Gołcza (powiat miechowski) do końca października br. zostanie wybud...

źródło: comment_9mFdrLV8ZDTETAucRcFknMCLsNejsQCH.jpg

Pobierz
  • 11
@Cymerek: natomiast jeśli chodzi o zmianę. Da się. Trzeba się udać do inwestora i z nim pogadać jak to wygląda. Odeśle pewnie do wykonawcy. Można inwestora pominąć i pisać do wykonawcy.

Jeśli jest kostka to zacząć trzeba od zmiany uzgodnień z właścicielami mediów nad którymi to będzie robione
@Cymerek: ja Ci odpowiem na to ostatnie. Taniej wychodzi....asfalt! :D

Czyli w sumie tak jak napisałem, kostke dadzą tam gdzie są instalacje pod ziemią. Czyli za 3 lata będzie cała rozje...ana