Wpis z mikrobloga

cenię RMS za osiągnięcia, wspieram FSF (finansowo, nawet dostałem list podpisany przez RMS), ale jednocześnie uważam że Stallman jest takim Korwinem oprogramowania - ma rację, jednocześnie antagonizuje zbyt wielu ludzi dookoła i obraża się gdy ktoś źle nazwie swój własny projekt - nie doda przedrostka "GNU/" / "GNU+"... Nie zgadzam się też z jego twierdzeniem jakoby oprogramowanie mogło być moralne lub nie, i tak tylko oprogramowanie na licencji GPL (i podobnych) jest
jest to kod który można zniewolić


@majsterV2: i paradoksalnie jest to wolność. Posłużę się cytatem z JKM, wolny człowiek może dobrowolnie oddać się w niewolę...
@mktos: Są dwie szkoły "wolności" i obie mają zady i walety
Powiedzmy, że do państwa przychodzą komuniści i chcą niewolnictwo wprowadzić z obywateli:
* Mają prawo, bo wolność
* Nie mają prawa, gdyż naruszają wolność innych

I obie są poniekąd słuszne. Jest coś takiego jak prawo, które cię ogranicza, ale potencjalnie nie musi być (Anarchia)
@fervi: trochę nie rozumiem co na pisałeś, jak ktoś chce z kogoś innego zrobić niewolnika to nie ma to nic wspólnego z wolnością, każdy może, jeśli jest wolny, decydować wyłącznie o sobie samym.
@mktos: To inaczej. Chcę z ciebie zrobić niewolnika. W anarchii w teorii z powodu braku prawa mogę to zrobić. W państwie liberalnym, z jakimś prawem - nie.
W anarchii w teorii z powodu braku prawa mogę to zrobić.


@fervi: nie jestem zwolennikiem anarchii. Jednak to że ktoś może kogoś zniewolić z powodu braku prawa, owszem jest możliwe, jednak to że w jakimś ustroju istnieje prawo, które togo zabrania, jeszcze nie powoduje że takie zniewolenia się nie zdarzają. Aby daleko nie szukać, w krajach Europy Wschodniej, gdzie prawo zakazuje tego typu procederów jest bardzo dużo przypadków porwań młodych dziewczyn