Wpis z mikrobloga

Wiadomo, polacy cisną teraz na #k2 i respekt. Tylko to jest mocno nagłaśniane wydarzenie już od wielu lat. Zastanawia mnie, czy to jest wiadomość dla świata, czy nie? Patrząc na popularność tego wydarzenia - wydaje mi się, że nikogo to nie interesuje. Nawet na wikipedii nie ma informacji w innych językach, kto pierwszy wszedł zimą na górkę. Czy to czasem nie jest zdobywanie tytułów a'la rekordy guinessa i gość, który zjadł trabanta? Luźna myśl.

WIKI: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pierwszych_zimowych_wej%C5%9B%C4%87_na_o%C5%9Bmiotysi%C4%99czniki

#k2 #k2dlapolakow #alpinizm #gory #sport #ciekawostki
Pobierz bobbyjones - Wiadomo, polacy cisną teraz na #k2 i respekt. Tylko to jest mocno nagłaś...
źródło: comment_WNibTAqcTRI1eN0KpGVy4D7OCkNQr6eP.jpg
  • 9
@bobbyjones: mi sie wydaje ze duch himalaizmu i alpinizmu z lat 70 i 80 w Polsce gdzieś uleciał. A że ludzie zwiazani z tamtymi heroicznymi wyczynami maja cos wspolnego z zarzadzaniem PZA to jakos to ciagna i wspieraja w tym dawnym tonie i brakuje im nieco przebojowosc. Pamietaj ze w “tamym” czasie wyczyny Rutkiewicz, Kukuczki, Wielickiego i wielu innych zawsze byly numerem jeden w dzienniku tv. A ze to to bylo
@hans-olo-olo: jest fajny program na YT o himalaizmie w tamtych czasach, jeden o czasach 39-70 i drugi o 70-89 i wlasnie wszystkie te sukcesy pokazane oraz wiele ciekawostek skad hajsy na wyprawy itd, polecam o ile nie znasz
@bobbyjones: jak w sumie w każdej kwestii, znasz np nazwiska ludzi którzy ukończyli podwójnych iron-manów? Też tytaniczny wysiłek, też miesiące przygotowań, też można śledzić jak wydarzenia sportowe, ale dla świata nie znaczy to nic. tak jest z polskim himalaizmem: niby na wikipedii nic nie jest napisane (btw, wejdz na strone everestu i w 15s znajdz informacje o pierwszym wejściu, tez ginie w tekscie), ale w środowisku wspinaczy wysokogórskich są legendą, i
mi sie wydaje ze duch himalaizmu i alpinizmu z lat 70 i 80 w Polsce gdzieś uleciał. A że ludzie zwiazani z tamtymi heroicznymi wyczynami maja cos wspolnego z zarzadzaniem PZA to jakos to ciagna i wspieraja w tym dawnym tonie i brakuje im nieco przebojowosc.


@hans-olo-olo: bo wyprawowy, oblężniczy himalaizm tamtych czasów to już relikt, dzisiaj ceni się inne podejście, inny styl. Wielka, centralna wyprawa finansowana z ministerstwa, kierownikiem, celami