Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich obserwujących tag #ewakuacjaboners .

Postaram się w skrócie wyjaśnić o co chodzi z tą ewakuacją i dlaczego uważam, że większość drzwi, które wstawiacie jest wg mnie źle wykonana. W poniższych postach wstawię różne zdjęcia powiązane z tym tematem.

Więc tak, ewakuację dzielimy na dwie grupy:
1. Drzwi awaryjne (PN-EN179, czyli wyposażone w klamki),
2. Drzwi przeciwpaniczne (PN-EN1125, wyposażone w drążek poprzeczny).

W europie w roku 2009 powstały wyżej wymienione normy określające dokładnie jak powinny wyglądać takie drzwi, te normy zostały oczywiście przyjęte i w naszym kraju.

Jak jeden Mirek pisał w Polsce w roku 2010 zostało wydane rozporządzenie, które wg niektórych ( http://sklep-ppoz.pl/pl/n/3 ) zezwala pośrednio na zamykanie drzwi ewakuacyjnych na dodatkowy klucz. Jednakże w tym rozporządzeniu jest napisane:
„Rozdział 2
Czynności zabronione i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej
$4.1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nichjest zabronionewykonywanie następujących czynności…
14) zamykanie drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe użycie w przypadku pożaru lub innego zagrożenia powodującego konieczność ich użycia;”

Wg mnie taki zapis jednoznacznie uniemożliwia zastosowanie dodatkowego zamka (#afera ), ale jeśli ktoś znalazł jakiś inny zapis proszę o info. BTW to ten kluczyk wg mnie powinien się znajdować od zewnątrz i jest on dla strażaka (?), a nie do zamka dodatkowego… W związku z powyższym, w zupełności pominę to rozporządzenie.

Wróćmy do normy 179, określa ona jednoznacznie, że jeśli chcemy podnieść stopień ochrony takich drzwi to należy powołać się na projekt normy EN 13637. W 2015 roku została wydana pełna norma PN-EN 13637 (w kolejnym poście foto), ale po polsku jest tylko pierwsza strona, więc pewnie nikt jej nie przeczytał.

Ponadto norma 179 zawiera zapisy jak:
„A.16 Aby zabezpieczyć drzwi w położeniu zamkniętym, zaleca się nie montowanie żadnych innych urządzeń, niż określone w niniejszej Normie Europiejskie…”

„ZABEZPIECZENIE od wewnątrz:
ŻADNE: bezpośrednie zwolnienie zamknięcia bez jakiegokolwiek opóźnienia”

Jak widzicie te zapisy dyskwalifikują dodatkowy zamek, ale…

Teraz czas by przyjrzeć się normie PN-EN 13637, o której wspomina 179. Określa ona, że można dodatkowo zabezpieczyć drzwi ewakuacyjne stosując odpowiednie urządzenie. Wygląda ono jak poniżej, widział ktoś z was coś takiego? Jeśli tak, to podzielcie się informacją gdzie? Niech ludzie wiedzą gdzie jest bezpiecznie.

Zasada działania tego urządzenia w skrócie wygląda tak, że jak chcemy się ewakuować to wystarczy wcisnąć „grzyba” i… odczekać (chyba) od 15 do 90 sekund. Wg mnie jest to o niebo lepsze rozwiązanie, niż zbicie szybki i próba odkluczenia takich drzwi. Jeśli natomiast w budynku wystąpił alarm pożarowy to nie musimy ani wciskać grzyba, ani czekać, żeby opuścić pomieszczenie. Ten czas opóźnienia daje możliwość reakcji dla ochrony budynku, gdyż próba otwarcia takich drzwi wzbudza alarm. Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście cena urządzenia ok. 700-1000€ netto ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:.

No, to w końcu wyrzuciłem to z siebie. Dodam, że nie jestem ekspertem od przepisów, więc mogło mi coś umknąć. W kwestii wyjaśnienia dodam, że moja firma jest powiązana ze ślusarką aluminiową, ale nie my ponosimy odpowiedzialność co nasi klienci montują na drzwiach. Ja natomiast mam czyste sumienie, gdyż nigdy nie proponowałem rozwiązania z dodatkowym kluczykiem. W następnym poście wstawię coś o ewakuacji w przedszkolu, może kogoś zaciekawi.

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do dyskusji.
OO__oo__OO - Witam wszystkich obserwujących tag #ewakuacjaboners . 

Postaram się w...

źródło: comment_55wUROKiVMUFSoZzcDAqiWgbwrDxxvHV.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@OO___oo___OO: Sa zdjecie i ryciny i fajnie opisane() ALE sie przyczepie moze slusznie moze nie( ͡° ͜ʖ ͡°) "Normy" nie sa obowiazkowe jezeli nie zostaly wymienione w akcie prawnym ALE i przepisy dotyczace "norm" sa nie opisane poprawnie przez co jest burdel w tym temacie( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@OO___oo___OO: Często widuję takie przyciski w nowszych budynkach, gdzie w założeniu mają przebywać duże ilości osób i są o wiele bardziej skomplikowane niż biedronkowe sklepy. Też uważam, że jest to o 1000 razy lepsze niż taka skrzynka. Tak samo nie rozumiem, czemu nadal niektórzy producenci ręcznych ostrzegaczy pożarowych cały czas używają tych szybek. Przecież u innych wystarcza zwykła klapka.
  • Odpowiedz
@sops: Info od prowadzącego zajęcia "jeżeli dany wyrób korzysta z normy zharmonizowanej to stosowanie norm jest obowiązkowe".
Jeśli produkt miałby spełniać wymagania europejskie i być oznaczony znakiem CE to powinien być zaprojektowany/dobrany zgodnie z normą - tego zdania nie jestem pewien.
  • Odpowiedz