Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo

elo mireczki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pytanie co do leżakowania butelek. Mam w domu ok 22*C. Piwo kończy fermentacje w ~15*C w styropianowym pudle.
Niedługo będę rozlewał i zastanawiam się gdzie trzymać butelki.
Teoretycznie mógłbym upchnąć je do styropianowego pudła, ale wolałbym warzyć następną warkę.
Jakie mogą być konsekwencje fermentacji w 15*C, a potem leżakowania w 22*C?
Piwo to Polish Pale Ale ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I jeszcze jedno pytanie. Piwko na start miało 11.5*BLG, po ponad tygodniu (06.01) miało 4*BLG, 08.01 miało 3.5*BLG, wtedy też odebrałem próbkę na FFT. Dzisiaj, FFT miał trochę mniej niż 3*BLG. Czy to jest ok?
Piwko robione z ekstraktu słodowego WES Jasny, na US-05.
  • 5
@papkie: Leżakowanie mu nie zaszkodzi w takiej temperaturze, o ile nie będziesz tego trzymał nie wiadomo ile, Pale Ale się pije a nie leżakuje.
Fermentujesz w oddzielnym pomieszczeniu czy tylko pudło schłodzone? Jak tylko pudło to mu wyłącz chłodzenie na dobę przed rozlewem, może jeszcze drożdże popracują w wyższej, choć już pewnie wielkiej różnicy to nie będzie.
@papkie: FFT się robi zadając drożdże (np. resztkę zrehydratyzowanych sucharów albo trochę starteru) do niewielkiej ilości brzeczki nastawnej (takiej, żeby wystarczyła na pomiar BLG), a potem trzymasz w cieple przez ok. 3 dni potrząsając od czasu do czasu. Potem mierzysz BLG i jest to maksymalny poziom, do którego może zejść twoje piwo. To co ty zrobiłeś, to nie był FFT, tylko po prostu pobrałeś próbkę piwa i potrzymałeś ją parę dni.