Wpis z mikrobloga

Mirki, wyanjmuję mieszkanie 3 pokojowe (w 1 pokoju mieszkam z dziewczyna, w kazdym z dwoch pozostalych mieszka 1 dziewczyna). Ostatnio przyszedł rachunek za ogrzewanie. Okazało się, ze nalezy doplacic troszkę ponad 400zł. Patrzę na rachunek i widzę, że są tam ładnie wyszczególnione opłaty za grzejnik w każdym pokoju (na kazdym z grzejników jest zainstalowany osobny licznik). Wg tego co jest na rachunku za nasz pokój należy dopłacić jedynie 14zł, dziewczyny grzały jak #!$%@? i to przez nie nabiło opłat na ponad 400zł. Za kuchnię wyszła złotowka, za lazienke nie ma dopłat.

Jak sensownie się rozliczyc? Kazdy powinien zaplacic za swoj grzejnik, podzielić opłatę na 3 (w kadym pokoju jest jeden grzejnik czy podzielić opłatę na 4
#lokator #lokatorzy
#pieniadze #rachunki #pytanie
  • 24
  • Odpowiedz
@ameliniowyguzik: one oczywiście optują za tym, zeby oplaty dzielić na 4, poczatkowo wlasciciel przyznał im rację uwazajac, ze to dzieki dziewczynom mielismy cieplo w pokoju, my mamy okno od strony południowej i nie wiadomo czy rury biegnące do pokoju jednej nie przechodzą pod naszym pokojem (XD). Jeszcze wazny jest fakt ze jedna z nich cala zime sie chwali ze grzeje u siebie na 5 i otwiera okno, bo dzieki temu ma
  • Odpowiedz
@luftwafel kwestia bezdyskusyjna, wy płacicie 14 zł i koniec. Nawet jeśli one przekręcą kurek na maximum i będziecie mieli przez to ciepło to jest to ich decyzja bo wy chyba im nie mówicie: "ej podkręćcie u siebie na full to u nas też będzie cieplej". Ich pokój, ich licznik, ich koszta. Nie dajcie się robić w balona.
  • Odpowiedz
@luftwafel 14 zl to za mało, ale podzielić równo na 3 to za dużo jeżeli tyle nabiły.
Ile stopni masz w pokoju?
Te 400 zł to całkowity koszt ogrzewania czy tylko dopłata?
  • Odpowiedz
@kibiklops: w pokoju mam +- 20stopni, z tym ze mi jest zawsze ciepło, zdarzały się dni, że przychodząc np. ze spaceru wchodziłem do domu i z gorąca od razu zaczynała boleć mnie głowa. Przy mnie raczej grzejnik był wylaczony, wlaczala go glownie dziewczyna gdy byłem na uczelni. Do tego regularnie wietrzę pokoj. Po prostu wolę gdy w pokoju jest chłodno niż gorąco.
400zł to dopłata ( wtym 14zł z nasz pokoj)
  • Odpowiedz
@luftwafel: Czyli za ogrzewanie ile płacicie co miesiąc i w jaki sposób macie to rozliczane? Płacicie tylko tą część wspólną, a to co wychodzi na podzielnikach to jest dopłatą?
  • Odpowiedz
@kibiklops: To jest rozliczenie roczne ogrzewania. Na podstawie poprzednich lat ustalana jest kwota (w tym roku jest to 1800zł i tę kwotę możemy bezkarnie wykorzystać w ciągu roku na ogrzewanie), która doliczana jest do miesiecznego czynszu (czynsz jest stały). Rachunek całościowy opiewa na 2208zł, po odjęciu tych 1800 zostaje 408 zł, które musimy doplacic.
  • Odpowiedz
dodatkowo na rachunku jest coś takiego jak wspolczynnik korekcyjny grzejnika - w naszym pokoju został on wyznaczony na 0,65, w pozostałych 0,50 i 0,34
  • Odpowiedz
@luftwafel To akurat tyczy się wielkości grzejnika. Wychodzi że powinieneś mieć największy. Nie wiem do końca czy dobrze nam to tłumaczysz (musiałbyś pokazać rachunek) ale jak dobrze myślę to mimo wszystko Twoja dopłata to 0 zł, a nawet i zasponsorowałeś je trochę. Twoje zużycie na podstawie rachunku to 34% koszt podstawowy + koszt indywidualny grzejnika w pokoju + 34% kosztów indywidualnych grzejników w częściach wspólnych.
  • Odpowiedz
@luftwafel Hohoho - ale ta jedna natrzepała ciepła. Wg tego co widze to jakieś 1740 to koszty które musicie podzielić równo między sobą (chyba że są duże różnice w wielkościach pokoi to trzeba zrobić to metrażowo), a cała reszta to indywidualnie podzielniki. Ty zużyłeś za 19 zł. Czyli podliczając całość przez rok zużyłeś ciepła za jakieś 600 zł. Odejmij to ile włożyłeś i wychodzi chyba 0 czyli nadpłatę muszą rozliczyć dziewczyny.

Jedyne
  • Odpowiedz
@kibiklops: dzięki za pomoc, mógłbyś jeszcze spojrzeć czy dobrze interpretuję

Metraż mieszkania dziele na pół (wychodzi 31,2m2) i biorę to pod uwagę w kosztach wg powierzchni i koszcie zmiennym wg temperatury. Koszt wg mierników liczę tylko na podstawie mojego miernika ( z końcówką 060). Przedpłaty dziele na pół (za mnie i dziewczynę, kazdy z mieszkańców płaci tyle samo)

https://imgur.com/mJ0hW46
  • Odpowiedz