Wpis z mikrobloga

SpaceX pobiło Arianespace (francuski, korporacyjny program wysyłania rzeczy w kosmos), jeśli chodzi o ilość startów w 2017 roku.

Moja opinia: konieczne jest we Francji liberalizowanie prawa, tak, by tacy ludzie, jak Musk mogli zaistnieć - era wielkich rządowych programów już się skończyła. Konieczne jest rozwijanie prywatnego sektora, a można to zrobić nie przez specjalne strefy ekonomiczne, czy coś, tylko przez liberalizację prawa, no a jak komuś już się uda, trzeba go sowicie dotować.

http://www.lemonde.fr/economie/article/2018/01/04/arianespace-detronee-par-l-americain-spacex_5237503_3234.html

#francja #spacex #elonmusk #neuropa #4konserwy

--
Wszystkie nieodpowiednie komentarze będą usuwane
  • 9
  • Odpowiedz
@NadiaFrance: Arianespace powinna być sprywatyzowana w obecnej sytuacji na rynku. Budowanie nieekonomicznych rakiet tylko dlatego by dać ludziom pracę jest socjalizmem, którego nie strawię. Zresztą fachowcy znaleźliby prace w sektorze prywatnym, który rozwija się bardzo dynamicznie. Arian 6 już jest nieekonomiczna, a nawet z deski kreślarskiej nie wyszła - tragedia.
  • Odpowiedz
@NadiaFrance: Ja uważam, że jest miejsce na duże projekty międzynarodowe i na prywatny sektor. CERN, czy ITER nie mogły by istnieć bez ogromnego międzynarodowego finansowania. To się samo ureguluje, SpaceX nie miał by prawa bytu gdyby wcześniej nie było innych rakiet.
  • Odpowiedz
@phervers: Jak dla mnie to na badania za mało kasy nawet idzie. Ale to są badania nie konkurujące na rynku, tylko dające nowe technologie w przyszłości. Co innego Arianespace, która jest dofinansowywana przez UE tylko dlatego że w Niemczech, Włoszech i Francji stoją fabryki gdzie ludzie produkują rakiety które bez dotacji byłyby totalnie bezwartościowe na wolnym rynku.
  • Odpowiedz