Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty Może mi ktoś wytłumaczyć czy fee dla górników muszę zapłacić za każdym razem jak kupuję/sprzedaję na giełdzie? Nie pytam o maker/taker fee bo rozumiem, że to jest opłata dla giełdy i z niej giełda ma przychód, tylko o fee konieczne by transakcja przeszła szybciej/wolniej. Przykładowo ostatnio było głośno, że trzeba płacić bardzo wysokie fee przy przelewach BTC bo inaczej to będzie trwało wieki. Czy to się aplikuje do przelewu z mojego portfela czy jakiejś giełdy na inną giełdę czy przy każdej transakcji kupna sprzedaży na tej samej giełdzie?
  • 6
@dobryzboj: chyba na większości giełd tak jest. Niestety, ale obecne fee jak sam zauważyłeś w przypadku wielu krypto jest bardzo wysokie i śmiem wątpić, iż wszystko to opłata dla górników (nie patrzyłem w block explorer).

Dotyczy to przelewów zarówno między giełdami jak i do/z portfela. Na samej giełdzie tego nie płacisz, bo taka wymiana jest wirtualna (bardziej od samych kryptowalut), właśnie aby dodatkowo nie płacić przelewów dla górników. Kojarzę, że były
@Atexor: Czyli na giełdzie kupując/sprzedając te transakcje nie są zapisywane w blockchainie? Więc mając na giełdzie BTC to nie ja je mam tylko giełda bo każdy przelewając na swój adres przelewa do portfela giełdy? Czy można mieć ile się chce adresów?
Przeglądałem już tag ale dużo tu się dzieje i nie umiem znaleźć. Gdzie znajdę proste opisane zasady? Właśnie coś takiego co odpowie tak jasno jak odpowiedział @matekkk albo @Atexor na pytanie - w ramach jednej giełdy nie płacisz górnikom.
@dobryzboj: transakcje wewnątrz giełdy (a przynajmniej większości) nie są zapisywane w blockchainie, gdyż jest to nieekonomiczne. Giełda i tak trzyma kryptowaluty na swoich portfelach, więc ew. wartości zmienia tylko w bazie danych, komu odjąć cyferki a komu dodać.

I tak, trzymając na giełdzie to ona przechowuje Twoje kryptowaluty i jak padnie czy ktoś się włamie na nią to będzie problem. Na giełdach co korzystałem jest jeden adres na jedną walutę i