Wpis z mikrobloga

Nie grałem w Europkę z półtorej roku, kupiłem ostatnio wszystkie dodatki których mi brakowało, czyli aż 5 :D z wyjątkiem tego najnowszego, bo cena jest za wysoka jak dla mnie. W każdym razie zacząłem grac Shimazu (klan japoński) i dostałem niezły obuch w mordę - MING. Co to ma być? Nie rozpada się to cholerstwo, po wsparciu innego klanu w przejęciu władzy klan dotychczas panujący stał się trybutariuszem Mingu i nie sposób było tego ruszyć bez najazdu skośnookich. Mieli słabą marynarkę, dlatego sobie poradziłem i w końcu zjednoczyłem Japonię pod władzą mego klanu, lecz minęło sporo czasu - obecnie mam rok 1680 a Ming jest jednym z najpotężniejszych państw świata. 200k żołnierzy na ich usługach, okoliczne państwa to trybutariusze i nie mam gdzie prowadzić ekspansji.
Zająłem się kolonizacją ale tu też ich #!$%@?ło, gdy w końcu mogłem sobie pozwolić na budowę 3 ciężkich i 3 lekkich okrętów, gdy w końcu dopłynąłem do Ameryki....te skośnookie #!$%@?ńce miały tam już skolonizowany kawał ziemi. Zajęli też parę wysp pomiędzy.

Rozumiem, że powinienem im płacić trybut i wtenczas mogłem powoli zajmować pozycję do ataku ale tak nie zrobiłem :D Honor (oraz brak wiedzy xD) nie pozwolił.

Rozpadają się sami w końcu? Bo technologicznie to ich #!$%@?ło, całą rozgrywkę jadą na najwyższym możliwym w danej chwili poziomie rozwoju.

A, bym zapomniał :D Liczyłem, że Matuszka Rosja pomoże utemperować zapędy Chin, ale dostali #!$%@? :(
#eu4
  • 5
A i przy okazji, opcja westernizacji zniknęła całkowicie?
Można jakoś zyskać lepsze jednostki?
Pamiętam, że wieki temu przy westernizacji dostawało się zachodnie jednostki, potem już nie :D Lecz teraz tej opcji całkowicie nie widzę :(
@Ortheon: westernizacja zniknęła, kary do technologii ze względu na grupę technologiczną zostały zastąpione systemem instytucji - gdy wcześniej miałeś stałą karę w zależności od grupy, teraz masz max 50% * ilość nieprzyjętych, a "wynalezionych" instytucji (gdy instytucja zostaje odkryta z każdym rokiem od jej odkrycia rośnie o 1% kara do technologii dla każdego, kto jej jeszcze nie przyjął, aż do 50%)
dzięki temu teraz można robić takie numery jak np. narodziny
@Skyworld: masz rację, z jakiegoś powodu myślałem, że brak kolonializmu zblokuje im resztę instytucji, mea culpa

poprawię więc moje stwierdzenie: może to troszkę osłabić Europę poprzez spowolnienie rozwoju technologicznego karą za brak kolonializmu, przy założeniu że AI nie zacznie developować prowincji żeby uzyskać instytucję (nie wiem, czy obecnie AI jest na tyle mądre by stosować tą strategię)
@stunning-rotary-phone:

poprawię więc moje stwierdzenie: może to troszkę osłabić Europę poprzez spowolnienie rozwoju technologicznego karą za brak kolonializmu, przy założeniu że AI nie zacznie developować prowincji żeby uzyskać instytucję

Wciąż nie prawda. Kolonializm rozrasta się w prowincjach państwa które kolonizuje. Niezależnie gdzie się zrespawnił.