Wpis z mikrobloga

Mireczki, jak to jest ze środkami trwałymi?

Planuje składać pc i odliczyc go od kosztow uzyskania przychodu, czy jezeli na kazdy element bede miał oddzielna fakture i zaden element nie bedzie drozszy niz 3500 netto to cały komputer bedzie środkiem trwałym?

#kiciochpyta #dzialalnoscgospodarcza
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pan_Qcek: Środek trwały musi spełniać cechy: kompletny, zdatny do użytku i użytkowany dłużej niż rok.
Komputer jest środkiem trwałym.
Wartość początkową takiego środka trwałego ustala się w wartości kosztów wytworzenia (suma części składowych i usług montażowych i innych niezbędnych do wytworzenia).
Środek trwały wlicza się w koszty działalności poprzez amortyzacje - wartość początkowa przez stawkę i to na miesiące.
Jeżeli wartość początkowa jest mniejsza niż 3,5k można wpisać w koszty
  • Odpowiedz
@corrs: to teraz bonus kupilem sprzęt za 3,3 netto. Podziałał miesiąc i dokupiłem grafikę za 2 k netto i co teraz mam amortyzować kwotę powyżej 3,5k netto jak komputer odliczyłem na przykład jednorazowo ?
  • Odpowiedz
@Pan_Qcek: jeśli odliczasz VAT to netto

"Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z
  • Odpowiedz
@TypowyXD: tak, bo zmiana polega jedynie na podmienieniu kwoty w przepisie, a całe brzmienie pozostaje jak dotychczas

Art. 22d.
1. Podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
  • Odpowiedz
to teraz bonus kupilem sprzęt za 3,3 netto. Podziałał miesiąc i dokupiłem grafikę za 2 k netto i co teraz mam amortyzować kwotę powyżej 3,5k netto jak komputer odliczyłem na przykład jednorazowo ?


@TypowyXD: Bardzo dziękuję, zawsze lubiłem bonusowe pytania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do zasady nakłady na ulepszenie środka trwałego zwiększają jego wartość początkową i podlegają amortyzacji na zasadach ustalonych przy przyjęciu środka trwałego do ewidencji.
Jeżeli jednak nakłady na ulepszenie w ciągu roku nie przekraczają kwoty
  • Odpowiedz