Wpis z mikrobloga

Ma ktoś może aktualne przepisy odnośnie wymiany uszkodzonych banknotów? Właśnie mnie gość z pko bp odesłał twierdząc, że we wrześniu tego roku przepisy się zmieniły i tylko NBP je wymienia. #nbp #banknoty
Z tego co wiem to ostatnia zmiana była w grudniu 2013. Tego z września 2017 nie mogę znalezc.
  • 11
  • Odpowiedz
@mccloud Banki zobowiązane są – na mocy zarządzania prezesa NBP – wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału. Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.
  • Odpowiedz
Banki zobowiązane są – na mocy zarządzania prezesa NBP – wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.


@EkspertPKO: Pierwsze zdanie w porządku. Wszystko się zgadza - "Banki zobowiązane są".

Dalsza część wypowiedzi nie jest prawdą, jeśli odniesiemy ją do wypowiedzi @mccloud.

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za
  • Odpowiedz
@Wykopaliskasz: Nie. Żadnej skargi czy coś nie pisałem. Jedynie co to wróciłem do tego miłego pana, który stwierdził, że we wrześniu się pzrepisy zmieniły i powiedziałem mu, żeby nie okłamywał klientów. (Mina koleżanki tego Pana była bezcenna).
W innej placówce taka wymiana zajęła 30 sekund (pomine czekanie w kolejce) - pani tylko sprawdziła, czy banknot jest prawdziwy i z kasy dała nowy. Była zdziwiona, że inna placówka nie wymieniła.
  • Odpowiedz