Wpis z mikrobloga

@wojna_idei: Zastanawia mnie taki detal. W tym filmie, w pierwszych sekundach J.B. Paterson pokazuję dwa wizerunki kobiecości - ten po lewej określa jako pozytywny (Matka Boska), po prawej - negatywny (Gorgona).
Czy jednak on rozmyślnie użył wizerunku Matki Boskiej będącego pewną wariacją i modyfikacją, a wedle katolików po prostu profanacją, gdyż ta Matka Boska jest umieszczona w waginie, a raczej sam jej kształt ma przypominać waginę.
To specjalny zabieg ?
koralowiecc - @wojna_idei: Zastanawia mnie taki detal. W tym filmie, w pierwszych sek...
  • 1
  • Odpowiedz
@koralowiecc: To bardzo dobre pytanie i sam się nad tym zastanawiałem. Jestem pewien, że wiele osób (zwłaszcza w Polsce) odebrałoby taką reprezentację Marii obraźliwie. Jednocześnie nie uważam, aby była ona w jakiś sposób wulgarna sama w sobie. Jest to w pewien sposób obraz "ultra-kobiecości" - doskonała kobieta wewnątrz formy czysto kobiecej. Osobiście, domyślam się, ze Peterson chciał użyć tego wizerunku właśnie w tym kontekście: kontrastując pozytywną formę ultra-kobiecą z negatywną.
  • Odpowiedz