Wpis z mikrobloga

Mirki kupiłem w końcu do domu małą szafę rack żeby nareszcie mieć porządek i jakiś cień profesjonalizmu w domowej sieci. Może kogoś to zainteresuje pod względem kosztów i części. Od bardzo długiego czasu planowałem zakup szafy rack i w końcu się udało. Chciałem to też tak zrobić aby nie wydawać nadmiernej ilości cebulionów. Z miejscem też nie jest lekko, bo pomimo, że dom nie jest mały to nie wszędzie taka szafa może stać, ale się udało.

Najważniejsze czyli koszta części.
1. Szafa wisząca 19″ TS 18U 600mm czarna Neku składana – 475 zł
2. Półka regulowana 19″ 1U 450mm Neku – 79,70 zł
3. Półka stała 1U 300mm Neku – 43 zł
4. Patchpanel kat. 5e 19″ 24p 1U Neku – 55 zł
5. Listwa zasilająca 19″ 1U 8 gniazd – 45 zł
6. Zestaw śrubek (rack) EM M6 (3 części) 100 szt – 29,50 zł
7. do tego dokupiłem w Castoramie 4szt kółek + 4 szt nakrętek z podkładkami za 19,57 zł
Suma: 746,77 zł

Do tego jeszcze dokupiłem w Castoramie szczotki przeciwkurzowe samoprzylepne (takie jak do szaf przesuwnych), uszczelki oraz filtr z fizeliny do okapów (kupiony w Auchan) gdzie w sumie kosztowo te uszczelki i filtr powinien się zamknąć w ~100zł. Uszczelniłem szafę, a w kratkach wentylacyjnych zamontowałem odpowiednio wycięte filtry z fizeliny (filtr do okapu jest dość gruby więc podzieliłem go na dwie warstwy w celu poprawienia przepływu powietrza, bo i tak jest na tyle gęsty żeby wyłapać kurz).
Aktualnie na szybko już zamontowałem trochę sprzętu w szafie (mój mały serwer domowy z kontenerami OpenVZ, Mikrotik, RPi) żeby to już przenieść z pokoju do szafy. Czas wolny mam trochę ograniczony, ale idzie powoli do przodu. Zostaje jeszcze mój drugi serwer domowy z wirtualnymi maszynami (stary serwer z OpenVZ zostanie wyłączony lub użyty do czegoś innego i zastąpiony drugim, znacznie lepszym serwerem). Czekają mnie jeszcze porządki czyli odpowiednie ułożenie kabli w szafie itd.. Obecnie do patchpanela jest doprowadzony i podłączony kabel od internetu oraz kabel od switcha w mieszkaniu.

Co do sprzętu to wiadomo ciągle w rozbudowie, bo ciągle są braki, ale to stopniowo się dokupuje. Wkrótce w szafie będzie więcej sprzętu tylko muszę znaleźć czas aby resztę przenieść/kupić, zamontować, skonfigurować itd.

Na zdjęciu widać, że mam podłożoną deseczkę pod prawe przednie kółko. Niestety okazało się, że wylewka w piwnicy w tym miejscu ma dość duży spadek i szafa stoi krzywo więc musiałem coś zaradzić.

Więcej info ze zdjęciami opisałem tutaj (składanie szafy): https://lab.wiblo.pl/2017/12/13/zakup-i-zlozenie-szafy-rack/

#homelab #serwery #siecikomputerowe
mwwilk - Mirki kupiłem w końcu do domu małą szafę rack żeby nareszcie mieć porządek i...

źródło: comment_qKMLkWPURClVPX6VqLnhRdM5aIEvDuTK.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@oink_oink: gdzieś sprzęt fizyczny musi być ulokowany (switche, router, serwery, UPS itd.). Docelowo jeszcze powinien dojść rejestrator od monitoringu, okablowanie automatyki (w tym np. stacji meteo i takich tam). Wirtualnie tego się nie da zrobić. Od wirtualizacji mam serwer domowy. Jeżeli chodzi o testy itp. to mogę zawsze bawić się GNS3, ale tutaj w tej szafie jest warstwa fizyczna instalacji w domu aby móc pracować.
  • Odpowiedz
@na_rowerze_samochodem_360: w tej cenie nie spodziewałem się szału ani najwyższej jakości. Miało być budżetowo. Nie jest idealnie jeżeli chodzi o spasowanie, ale skręcić dało radę (najsłabiej jest spasowana tylna ścianka jeżeli chodzi o otwory na śrubki). Szczeliny uszczelki zakryły i po temacie. Z tych szaf wiszących to i tak każdą praktycznie trzeba uszczelnić, bo standardowo nie są one na tyle szczelne aby nie mieć na ściankach/drzwiach przerw. Innym sposobem musiałbym na
  • Odpowiedz
@normanos: z założenia do tej szafy nie mam zamiaru montować standardowych serwerów rack (tak jak napisałem na stronie), bo są za długie właśnie. Ta szafa musiałaby mieć długość 800mm żebym takowe mógł tutaj kupować w ciemno. Jak będę planować kupować serwery rack to dokupię drugą szafę 18U już o większej głębokości, ale póki co nie zanosi się na to w najbliższej przyszłości. W tym przypadku ta szafa ma mi zmieścić obudowę
  • Odpowiedz
@mwwilk: A nie potrzebujesz kolejnego patch panelu np na automatykę domową, meteo? Ogłaszałem się tutaj z patch panelami molexa kat.6 24p ale wysokości tylko 0,5 U, można w 1U wcisnąć dwa takie co daje już całkiem fajne zagęszczenie 48p na 1U
  • Odpowiedz
@Gooma: hmm nie mam okablowania kat 6 tylko 5e. To w niczym nie przeszkadza? Z ciekawości cenowo jak to wygląda? Link do ogłoszenia, które robiłeś możesz podać?
  • Odpowiedz