Wpis z mikrobloga

@samuraj24: Ale jakby nie patrzeć, to praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów, ale i prewencja i kontrole, więc też teoretycznie mógłby być strażnikiem
  • Odpowiedz
@NPrBaz:

Słowo strażnik jest stare, było w użyciu już w XVI w., jego dawne znaczenia znajdzie Pan w słowniku Doroszewskiego (dostępnym online). Strażak zaś to słowo późniejsze, XIX-wieczne. Utworzono je po to, aby członkowie straży ogniowej nie mylili się z członkami innych straży, pilnujących porządku, granic lub np. skarbca.


~ Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
  • Odpowiedz
@NPrBaz: dlaczego ludzie tak szanują strażaków jak tam panuje taka korupcja, dostać się do szkoły na strażaka bez znajomości prawie się nie da każdy to wie i o tym mówi jakby nic w tym złego nie było
  • Odpowiedz
@NPrBaz:

"Prof. Jan Miodek: Bardzo dobrze, że tak jest. To wszystko się wywodzi od straży. Przy okazji możemy sobie powiedzieć, że oba te słowa są bohemizmami, czyli wyrazami, które ostatecznie ukształtował język czeski, bo bohemia po łacinie to tyle co Czechy. To była na początku stroża i dlatego mamy stróża do dziś, ale jest strażak i strażnik - w tych formach ostateczna konstrukcja ma kształt czeski. A dlaczego jest strażak
  • Odpowiedz
@91zozol: Dzień dobry, jestem maxo i dostałem się do szkoły strażackiej bez żadnych znajomości ani łapówki ;)
Ponadto obecnie straż pożarna zaprasza z otwartymi ramionami. Są takie niedobory kadrowe, że strach myśleć co będzie za niedługo. Chyba zaczną przyjmować ludzi bez żadnej sprawności fizycznej ani intelektualnej :P
To samo zresztą w Policji, gdzie też mówi się, że bez znajomości się nie da dostać. W samym województwie łódzkim brakuje kilkaset policjantów
  • Odpowiedz
@maxoxo: na zasadach wojskowych podciagne sie 20 razy, 3km robie w 13:25 nie wiem w ile bym zrobil 1km. Staram sie dostac do wojska ale z takimi wynikami ciezko, na szczescie koncze w styczniu szkole to bieganie bede mogl podciagnac. O tym ze ciezko sie dostac do policji nie slyszalem podobno multiselect tylko trudny. Moze powinenem sie zaczac rozgladac za kariera strazaka XD Moze zawsze wszystkim chodzi o to ze
  • Odpowiedz
  • 0
@91zozol to zależy czego oczekujesz. Ogólnie obecnie morale w straży pożarnej są bardzo niskie :) Płaca w porównaniu z rynkowa jest dość niska (sytuację ratuje trochę 13-nastka i nadgodziny - ale z kolei nadgodziny to Twój czas wolny, a raczej jego brak :))
Do tego coraz wyższe wymagania i to nie do końca sensowne. Tym bardziej po objęciu władzy przez nowy obóz polityczny (nie chce się wypowiadać o komendancie głównym, ale
  • Odpowiedz
  • 0
@91zozol jak startujesz z naboru to na start masz jakieś 2100 zł bodajże. Jeżeli poszedłeś do szkoły aspiranckiej to na start po szkole dostaniesz jakieś 2500-2600 zł. Z tym, że masz system pracy fajny bo idziesz na 24 godzinna służbę, a potem masz 48h wolnego. Niektórzy w tym czasie dorabiają i jestem pełen podziwu dla tych ludzi bo czasami po takiej służbie wręcz się nie da funkcjonować normalnie na drugi dzień
  • Odpowiedz
@maxoxo: dla porowniania: policjant zarabia 2830pln na start zolnierz okolo 3000pln (zold + dodatek do mieszkania) W krakowie z wyrobiona norma skokow spadochronowych na start mozna wyjsc 4000pln ale w krakowie duzo bardziej oplaca sie wziac mieszkanie od dodatku do mieszkania to teoretycznie wychodzi sie jeszcze lepiej. Sorry za brak polskich liter mam system operacyjny na pendrivie i mam z jego obsluga male problemy xD
  • Odpowiedz