Wpis z mikrobloga

Dzisiejszy #niedzielnywywiad to rozmowa z Salvadorem Casquero Algarra współzałożycielem i dyrektorem wykonawczym 2getherbank na temat podstaw nowej bankowości.

Jakie są grzechy główne tradycyjnej bankowości?

Salvador Casquero Algarra: Są liczne. Największym z nich jest zapomnienie o pierwotnej funkcji banków: promowaniu aktywności gospodarczej. Banki powstały po to, by ułatwić obieg gospodarczy: produkcję, dystrybucję, konsumpcję. Wypaczyły jednak tę funkcję, gdy pozwolono im kreować pieniądze przez:
– pośrednictwo finansowe,
– kreację długu,
– stosowanie rezerwy cząstkowej.

Banki zapomniały też o poufności i ochronie klienta jako swoim podstawowym zobowiązaniu. Zamiast tego skoncentrowały się na innych celach, m.in.:
– działaniach spekulacyjnych, które stanowią grę o sumie zerowej – gdy ja zarabiam, ktoś inny traci,
– żarłocznej konsumpcji, która ma charakter niezrównoważony i nie może trwać wiecznie, bo jest oparta na niesprawiedliwości – jedna część świata ma więcej, niż potrzebuje, innej brakuje podstawowych dóbr.

Banki zbudowały swój dochodowy model biznesowy na stopach procentowych, które banki centralne sprowadzały do poziomu bliskiego zera, co zakłócało ten model zarobkowy. Wówczas, jak zwykle, nastąpił kryzys, ale tym razem coś się zmieniło.

Zaczęły pojawiać się alternatywy dla „tradycyjnej” bankowości, nazywane fintechami, dostarczające bardziej elastycznych, szybszych, tańszych i uczciwszych rozwiązań, które przebijają ofertę bankową. Proces emisji pieniędzy został zdemokratyzowany. Pieniądze stały się „inteligentne”. W odróżnieniu od pustych, pozbawionych oparcia w trwałych dobrach walut, zaczęły posiadać inherentną wartość powiązaną z blockchainem.

Banki nie są zdolne do współzawodnictwa w tym nowym środowisku, bo nie przygotowały do tego celu swojej kultury organizacyjnej. Nie potrafią poradzić sobie w warunkach zupełnie nowych modeli gospodarczych, wykraczających poza przestarzałe wzorce kapitalistyczne. Nie przygotowały też swojej infrastruktury na innowacyjny chaos, który nadciąga niemal zewsząd, od każdego, dla każdego – na swoiste „uwłaszczenie” ludzi.

Na domiar złego sektor bankowy zupełnie oderwał się od społeczeństwa, od swojego klienta końcowego. Kryzys wywołał w ludziach utratę zaufania do banków, których reputacja legła w gruzach.

Całość na:
https://bithub.pl/wywiady/niedzielnywywiad-podstawy-nowej-bankowosci/

#bithub #blockchain #kryptowaluty