Wpis z mikrobloga

Niedawno US z Bielska-Biała wydał orzecznictwo, że wymiana krypto na krypto to nic innego jak wymiana barterowa i trzeba od tego uiszczać VAT. Pomijając czy to mondre czy gupie, to jaki realny będzie to miało dla nas skutek? Taki polski bitbay musi się stosować do orzecznictwa US z bielska i odprowadzać VAT za każdym razem jak zechcę wymienić np BTC na LTC?
#bitcoin #kryptowaluty
  • 14
@dr_Klotz: Orzecznictwo orzecznictwem, a rzeczywistość swoją drogą. Póki co tego rodzaju rynki są zupełnie nieuregulowane i póki nie ma procedur na kontrolowanie użytkowników tych giełd, póty urzędy nie kiwną w tej sprawie palcem, a przynajmniej wątpię.
Nie jestem specjalistą, ale podejrzewam, że dopóki ktoś nie jest podejrzany w sprawie oszustw podatkowych to pewnie nie będą takich rzeczy sprawdzać.
@dr_Klotz w minionyn tygodniu bylem w US w swojej miejscowosci I pytalem naczelnika o kryptowaluty, nie mial zbytniego pojecia jak rozliczac, twierdzil ze.podobnie jak na gieldzie jesli chodzi o opodatkowanie, a co do powstania obowiazku to mowil ze z chwila przelania pieniedzy na konto. Ale mial szczegolow sie wiecej dowiedziec I do mnie zadzwonic jak ogarbie temat
@dr_Klotz: też się zastanawiam... jak mam btc warte 10k i rano sobie wymienie na Eth, w południe postanowie jednak hodlować LTC a wieczorem się rozmyślę i wejdę w liska, to jak jest? zakładając, że rynek był spokojny i cały czas jest to warte circa 10k przy każdej wymianie? Mam dalej 10k a płacę podatek od 30k???
Nie jestem specjalistą, ale podejrzewam


@bulka_z_chlebkiem: Prawdę mówiąc liczyłem na wypowiedź kogoś kto się orientuje w zagadnieniach prawno-skarbowych. Bo na chłopski rozum to i ja potrafię sobie domniemać.

a co do powstania obowiazku to mowil ze z chwila przelania pieniedzy na konto


@fireman2: I z tego co wiem, tak dotychczas krypto było rozliczane. Ale skoro US w Bielsku wydał oficjalne orzecznictwo to jakieś konsekwencje prawne to musi mieć. Tylko nie
Niedawno US z Bielska-Biała wydał orzecznictwo, że wymiana krypto na krypto to nic innego jak wymiana barterowa


@dr_Klotz: ta a dwa lata temu to nie był barter a prawo sie nie zmieniło... ciagle kombinuja ale nie ma czegos takiego jak cena czegos poki nie sprzedasz za $$ co z tego ze cena gownocoina to 1PLN jak w buy jest 1moneta a ty masz 1000 takich. To tak nie działa. #!$%@? interpretacja.
Prawdę mówiąc liczyłem na wypowiedź kogoś kto się orientuje w zagadnieniach prawno-skarbowych.


@dr_Klotz: idealnej odpowiedzi nei dostaniesz bo prawo które reguluje kryptowaluty nie istnieje a ogólnikowe założenia średnio pasują do realiów : )
a co do powstania obowiazku to mowil ze z chwila przelania pieniedzy na konto


@fireman2: @dr_Klotz: Z chwilą zamiany na walutę fiat.
Jeśli kupujesz BTC w październiku, sprzedajesz w grudniu, a pieniądze przelewasz na swoje konto w banku w styczniu to rozliczasz się w PIC za rok 2017, gdyż wtedy nastąpiła sprzedaż.
@dr_Klotz: Przepraszam jesli to tak zabrzmialo.
Z tego co sie orientowalem wystarczy sie rozliczyc z zysku na PIT w roku w ktorym nastapila sprzedaz, ale w razie czego warto miec historie transakcji na gieldzie, lub umiec wykazac w jaki sposob sie te pieniadze zarobilo (np opisac mniej wiecej zwroty z roznych kluczowych operacji).

To co wczesniej pisalem bylo raczej dygresją zeby sie nie obawiac. Cheers :)