Wpis z mikrobloga

Wiecie lub nie, w Estonii można za chyba 100 euro uzyskać e-obywatelstwo. I założyć sobie konto w ich banku, prowadzić tam firmę i płacić podatki. Interesował się ktoś z was jak się to ma do #bitcoin ? Może by się opłacało tam przenieść i tam płacić?
  • 31
  • Odpowiedz
@zakola: podatki płacisz tam gdzie mieszkasz, więc musiałbyś do estonii się wynieść z rodziną (sam jak pojedziesz to i tak może cię US Polski ścigać)
  • Odpowiedz
@zakola: O tym gdzie płacisz podatki decyduje głównie "rezydencja podatkowa". Nie wiem jakie podatki są w Estonii, ale chyba na Isle of Man jest 0%, w Słoweni chyba też jest 0% od zysku na forexie. Po Estonii spodziewałbym się również zdrowego i pro-obywatelskiego podejścia.
  • Odpowiedz
@czullo: Tak, ale ogólnie w kraju musisz być 180 dni by płacić tam podatki. Jednakże jest pewien problem. Mieszkając na stale w Estonii jeśli twoja rodzina mieszka w Polsce - US może uznać, że interes masz w Polsce (interes płacenia podatku) i mogą chcieć byś to tam zapłacił :D
  • Odpowiedz
@fervi: @Piaer: ale chyba przy ustawach o podwójnym opodatkowaniu działa to tak że płacisz w tym drugim kraju? Bo inaczej jaki byłby sens w ogóle tworzyć taką możliwość ludziom?

Wydaje mi się że jakbym miał dwie firmy, jedną tam drugą w Polsce to bym płacił podatki z jednej tam, a drugiej tu?

Znalazłem
  • Odpowiedz
@zakola: Chcesz trochę wyruchać US (zawsze się troche rucha), ale pamiętaj, że US rucha bardziej. Chcesz właściwej porady? Idź do stosownej kancelarii po opinię, nie powinno to przekraczać paru stów.
  • Odpowiedz
@Hasky: hehe wiem, na razie tylko gdybam. I absolutnie nie chcę podnosić penisa na nasz święcie panujący US, za cienki jestem na to. Wszystko ma być legalnie.

Oczywiście nie zamierzałem też ukrywać tych zarobków z Estonii przed fiskusem w Polsce - wydaje mi się po prostu że tam zapłacone podatki tylko zgłaszam i już drugi raz ich nie płacę.
  • Odpowiedz
@zakola: a jak polski US Ci wtedy powie, że tek podatek co zapłaciłeś w Estonii (albo którego ledwo co płaciłeś o ile tam jest stawka 0%), to masz zapłacić w Polsce? Miłej walki z US :P
  • Odpowiedz
@zakola: nikt nie ma odpowiedzi :P

Ale fakt jest jeden : przy większych kwotach dużo taniej jest się wyprowadzić do innego kraju, faktycznie żyć w innym kraju i tam zapłacić (bądź nie) podatek...
  • Odpowiedz
@ppai: chodzi o to, żeby to nie były wakacje, a faktycznie, żeby Twoje życie tam miało swój ośrodek. Jeżeli pojedziesz sam na wakcje, nie będziesz mógł udowodnić wynajmu mieszkania, rodzina zostanie w PL, to US może Ci powiedzieć, że to jednak nie działa :P
  • Odpowiedz
@Piaer: @zakola: ale firma to nie osoba jak ma się tam firme nie trzeba realizować zysku. Pieniądzę oficjalnie należa do firmy w Estoni i polskiemu US hooj do tego. Ja bym wtedy wyrobił kartę Visa na okaziciela takiej firmy :) i sobie płacił gdzie chce z jej zysków.
Pieniadze nigdy by nie zapukały do PL jak coś.

Gdbym mial np 30m PLN w BTC to odrazu pojechałbym do
  • Odpowiedz
Przy dużch kwotach lepiej przez pół roku życi w kraju, gdzie podatek od BTC to 0%.


@Piaer: tak ale ten zysk trzeba mieć ukrywanie zysku to jest standard w każdej firmie pożyczki licencje itp. Osobiscie bym zwiał z kasą do Panamy bez wielkiego zachodu otworzył tam konto i #!$%@?ł system. Jak by dzieciaki dorosły to tam tez bym uciekł cieszyć sie życiem : )
  • Odpowiedz
@WeselnyGiermek00: eh no ja mam już rodzinę, żonę, małe dziecko, mieszkanie (na szczęście bez kredytu) i nie mogę z dnia na dzień wyjechać. Acz na poważnie myślę nad wyjazdem do Czech za parę lat, jak nic się w Polsce nie zmieni. Nie jara mnie ucieczka do panamy, ale chcę normalnie żyć jak człowiek w kraju który mnie nie traktuje jak oszusta :)
  • Odpowiedz
@WeselnyGiermek00: eh to jeszcze mi przypomina jak jeszcze ze dwa lata temu można było mieć kartę prepaid z przypisanym rachunkiem, chyba bzwbk. Beznadziejna oferta, duże opłaty ale można było mieć na podane z dupy dane bo nikt ich nie sprawdzał :)

a zresztą nawet mając kartę z panamy i miliony na koncie, myślsz że US się nie zainteresuje skąd masz nowego mercedesa? :)
  • Odpowiedz