Wpis z mikrobloga

Uwalił mi się korek/bezpiecznik automatyczny, za licznikowy w instalacji starego typu. Czy wyłączniki nadmiarowo-prądowe (esy) spełniają taką samą rolę? Mogę dokonać takiej podmiany?
Może trochę głupie pytanie, ale po przeczytaniu elektrody lekko zwątpiłem w swoją wiedzę :)
#elektryka #januszeelektryki
  • 9
@elineusz: Czyli teoretycznie ktoś z energetyki może się przypieprzyć? Jak pisałem jest to stara instalacja, więc różnicówki nie da się (?) założyć. Nie będę teraz przecież kładł na nowo kabli bo bezpiecznik się popsuł. :/
@kozi966: Wybacz, chciałem napisać "mądrze" :)
Zabezpieczenie w mieszkaniu, nad licznikiem. Dzwoniłem do zakładu, pani powiedziała, że nie muszę im tego zgłaszać. Żadnych plomb też nie naruszam.
Raczej nie należy do administratora budynku, mieszkanie własnościowe. Wolałbym uniknąć korzystania z usług administracji, bo tamtejsi "fachowcy" to partacze.
@Duke_Nukem: Ciężko określić o którym zabezpieczeniu mówisz. Jeżeli jest to jedno z tych, które zabezpieczają poszczególne odpływy (oświetlenie, gniazda), a nie to, które limituje pobór prądu (przedlicznikowe), to możesz wymieniać.
@Duke_Nukem: Pierdzielnik masz na tej tablicy licznikowej. Jeżeli jest to wyłącznik automatyczny (wciskany) to działa on analogicznie co obecne "ES-y". Z tym, że ma trochę inną charakterystykę zapewne (podejrzewam L16A).
Zamieniając taki na B16A generalnie nie zmienia się warunków dla SWZ.
Przy okazji: na zdjęciu nic nie widać, poza jakimś tam zabezpieczeniem. Nie jest to bezpiecznik topikowy (chyba, bo słabe zdjęcie).
@Duke_Nukem: Ogólnie to cała instalacja do wymiany. Może właśnie ta awaria Cię zmotywuje.
Pierwsza rzecz to rozdzielenie obwodów. Druga to przewód PE. Jak się nie znasz wezwij lepiej elektryka. Instalacje robione przez amatorów zazwyczaj dobrze działają ale nie zapewniają bezpieczeństwa i nie ubezpieczysz mieszkania.
@kozi966: @elineusz: Dzięki za pomoc. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Były 10A, więc dałem esy B10A. Skrzyneczka już wisi. Jest to rozwiązanie mocno tymczasowe, ponieważ wygląda tragicznie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poszukam jakiejś oprawy bezpiecznika czy jak to się zwie i zamontuje z powrotem tamten system. Instalacji zmieniać nie planuję, ew samą tablicę licznikową. To już wiąże się z zerwaniem plomb czyli przez