Wpis z mikrobloga

Rządowym deklaracjom o dobrym stanie finansów publicznych towarzyszy intensywne szukanie dodatkowych pieniędzy w kieszeni podatnika, czego najnowszym przykładem są postępujące prace nad zniesieniem limitu 30-krotności składek ZUS. W efekcie proponowanych zmian już przy zarobkach ok. 6 tys. zł netto miesięcznie każda kolejna złotówka wypłacona przez pracodawcę będzie obłożona aż 52 groszami podatków i składek, a tylko 48 groszy trafi do pracownika.

Dalszy wzrost opodatkowania osób pracujących na etacie będzie tworzył silne bodźce do fikcyjnego samozatrudnienia, gdzie analogiczne opodatkowanie zamiast 52 groszy wynosi tylko 19 groszy. Związany z tym spadek dochodów państwa będzie prowokował kontrole w firmach i liczne spory między podatnikami a administracją.
Tak ostre podnoszenie opodatkowania osób o wyższych kwalifikacjach i zarobkach stoi w sprzeczności z rządowymi deklaracjami o wspieraniu innowacyjności. Wysokie opodatkowanie już relatywnie niskich, na tle unijnego rynku pracy, wynagrodzeń sprawi, że praca w Polsce dla wysokiej klasy specjalistów stanie się jeszcze mniej opłacalna.

https://www.wykop.pl/link/4038951/zniesienie-limitu-30-krotnosci-skladek-zus-52-pensji-to-podatki-i-skladki/

#ekonomia #for #forumobywatelskiegorozwoju #gospodarka #neuropa #2zdrajcy #4konserwy
FundacjaFOR - Rządowym deklaracjom o dobrym stanie finansów publicznych towarzyszy in...

źródło: comment_mIYbsPRQBhXDulEkhV1kpzJL378An2gB.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@werdum18: Specjalista nie zawsze musi być innowatorem. Po co wymyślać od nowa koło, skoro wystarczy po prostu zaimplementować rozwiązania już istniejące na rynkach rozwiniętych? Jak skończą się opcje rozwoju tą metodą to można się zacząć martwić innowacyjnością.
  • Odpowiedz
Wysokie opodatkowanie już relatywnie niskich, na tle unijnego rynku pracy, wynagrodzeń sprawi, że praca w Polsce dla wysokiej klasy specjalistów stanie się jeszcze mniej opłacalna.


@FundacjaFOR: Bardzo dobrze, skończy się cwaniakowanie przy komputerze - wreszcie jakaś sprawiedliwość dla tych którzy naprawdę pracują a tylko biorą pieniądze. Brudne ręce dowodem czystych pieniędzy! Tylko praca fizyczna. Węglem i ziemniakiem Polska stoi!
  • Odpowiedz
Dalszy wzrost opodatkowania osób pracujących na etacie będzie tworzył silne bodźce do fikcyjnego samozatrudnienia, gdzie analogiczne opodatkowanie zamiast 52 groszy wynosi tylko 19 groszy


@FundacjaFOR: Patrzę na kalkulatory i według obecnych zasad, gdy przyjmę zarobki 10.000zł brutto na UoP i porównam z wystawieniem faktury na 10.000zł, różnica wynosi jakieś 150zł na korzyść samozatrudnienia, ale tylko przy założeniu, że przez cały rok nie brałbym urlopu... Według nowych zasad podwyższone składki chyba
  • Odpowiedz
@puexam: nie żartuję, nie jestem fachowcem od księgowości.
@tonamini: Chyba że masz na myśli, że teoretyczne 10.000 brutto z umowy o pracę to sumaryczny koszt dla pracodawcy trochę ponad 12.000zł, i że rzeczywiście na tyle dałoby się z nim dogadać.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@JanKartofl: + ludzie którzy pracują na b2b najczęściej w kontrakcie mają urlop do wykorzystania taki sam jak na umowę o pracę i normalnie traktowane tzw "l4". Oprócz tego wszystkiego przy odrobinie sprytu wliczasz w sobie koszty różne zakupy.
  • Odpowiedz
@JanKartofl: idąc na b2b doliczasz sobie urlop, księgową, podatku, zusy itp. i dopiero wtedy wychodzi Ci na ile powinna być faktura. Ale u tak przy Twoim założeniu 10k uop i 10k faktura różnica wynosi co najmniej 350zł (przy podatku liniowym). No i nie uwzględniasz, że bierzesz różne rzeczy na fakturę, a to spory plus :)
  • Odpowiedz
@JanKartofl: 10K brutto na UOP, jest przeliczane jako 10K netto na DG. Do 10k na uop pracodawca ma jeszcze dodatkowe koszty, podatek vat dla współpracy b2b jest "przeźroczysty". Pracodawca mniej musi zapłacić, a i pracownik więcej zarobi. Sytuacja win-win.
ps. aktualnie większość firm przy współpracy b2b, honoruje normalny urlop jak przy b2b. Jedynym minusem jest to, że nie można pójść na płatne L4, znaczy L4 jest płatne ale przy płaceniu
  • Odpowiedz
@FundacjaFOR: Czy zniesienie tego limitu w jakiś sposób może wpłynąć na wysokość składek z tytułu umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy jej wymiaru. Składka jest miesięczna i niepodzielna. Składkę w pełnej wysokości za miesiąc kalendarzowy, w którym podlegało się ubezpieczeniu, także za niepełny miesiąc, należy opłacić do 15 dnia następnego miesiąca. Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w miesiącach październik, listopad, grudzień 2017 r. wynosi
  • Odpowiedz