Wpis z mikrobloga

Choroba Kuru - mówi się o niej "śmiejąca się śmierć", zwana jest też klątwą kanibali (ze względu na dużą śmiertelność wśród ludzi z plemienia Fore zamieszkującego Góry Wschodnie w Papui Nowej Gwinei, którzy lubili rytualny kanibalizm). Wywoływana jest przez priony, czyli zakaźne białka atakujące układ nerwowy. W plemieniu Fore, najczęściej kobiety zjadały mózgi swoich zmarłych członków rodziny, w których czaiły się priony. Kobiety dzieliły się swoim „posiłkiem” z dziećmi, dzięki czemu choroba szybko się rozprzestrzeniała, a długi czas inkubacji ułatwiał sprawę – skoro nic się złego nie dzieje to można jeść mózgi dalej. Dodatkowo nacierali mózgami zmarłych swoje twarze – przez jakiekolwiek zadrapania czy uszkodzenia czynnik zakaźny łatwo dostawał się do organizmu.

Po 20 latach inkubacji pojawiają się objawy, mające 4 fazy:
1. Najpierw bóle głowy, brzucha czy stawów.
2. Człowiek zaczyna chodzić niepewnie, próbuje utrzymywać równowagę za pomocą trzymania się gruntu przez szponiasto zgięte palce u stóp, występuje drżenie, ruchy pląsawicze.
3. Chory może już tylko siedzieć, ma zaburzenia mowy.
4. Choremu pozostaje już tylko bezczynne leżenie, nie trzyma moczu i kału.

Charakterystycznym objawem jest zmiana nastroju w postaci ataków śmiechu i płaczu – stąd nazwa „śmiejąca się śmierć”.

Na końcu chory umiera. Choroba jest nieuleczalna, więc radzę nie jeść mózgów ( ͡° ͜ʖ ͡°) (gotowanie nic nie daje).

#medycyna #ciekawostki
hyoideum - Choroba Kuru - mówi się o niej "śmiejąca się śmierć", zwana jest też klątw...

źródło: comment_vXlGNU0saGsLGOAJZtYtVrOcq145gWXA.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
@ErinFadeSonyKomsV: jak smażyłam hamburgery w UK, to mi kazali niemal węglić(to nie był lokal z hamburgerami tylko english breakfast, więc rzadko je robiłem), chodziło o to by w środku nie było ani trochę różowego, nadkucharz tłumaczył mi że takie przepisy po tej całej chorobie wściekłych krów, która w UK namieszała bardzo mocno(oni tam jedzą dużo wołowiny, często półsurowej), z drugiej strony jak robiłem w fancy restauracji z drogimi steakami i
  • Odpowiedz
@ErinFadeSonyKomsV: jednym z wariantów choroby Creutzfeldta i Jakoba jest tzw. postać choroby vCJD, czyli choroba w wyniku przeniesienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) na człowieka, co później prowadzi do zmian degeneracyjnych w mózgu, także da się zarazić od krowy
  • Odpowiedz
@ErinFadeSonyKomsV: @hyoideum: @isilien171: jak wybuchła ta afera w UK i zachodniej europie to mój ojciec był podoficerem w wojsku polski na kompanii zaopatrzenia, na stołówkę zaczęły wtedy przychodzić konserwy wołowe z nowych przetargów(żołnierze mówili na nie "psiny"), także żołnierze mieli wyżerkę, bo były bardzo dobre, można było z nich robić świetne potrawki, tylko zawsze mnie zastanawiała ta zbieżność pojawienia się ogromnej ilości wołowiny w wojsku zaraz
  • Odpowiedz
@RoccoBaggins: myśle, że to dlatego były takie tanie, bo popularność wołowiny mocno spadła z wiadomych przyczyn i nikt nie chciał jej kupować, a że szkoda wyrzucać opchnęli wojsku. A mogła być w porządku, tylko ludzie najzwyczajniej się bali
  • Odpowiedz