Wpis z mikrobloga

#pytanie #prawopracy #korposwiat #pracbaza

Od marca pracuję w "dużej międzynarodowej korporacji" ale jestem zatrudniona na umowie o pracę w firmie pośredniczącej. Dowiedziałam się, że korporacja przez 3 tygodnie grudnia nie będzie korzystała z usług pracowników kontraktowych i mój pracodawca chce wysłać mnie w tym czasie na urlop:
- 8 dni z mojego urlopu wypoczynkowego
- 7 dni urlopu bezpłatnego

Czy można na mnie legalnie wymusić wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, jeżeli nie chciałabym w tym roku z niego korzystać? Czy przymusowy bezpłatny urlop jest dozwolony w Polsce?

Firma w której jestem zatrudniona współpracuję z wspomnianą wyżej korporacją od stycznia, więc nie mam się kogo zapytać jak było w zeszłym roku.

Koleżanka zatrudniona w innej firmie ma być przed 2 tygodnie "w gotowości do świadczenia pracy" ale będzie czekała w domu i miała za to płacone normalne wynagrodzenie.

Jestem zdenerwowana, ponieważ w tym roku nie mogłam wykorzystać całego urlopu w dogodnym czasie, ponieważ było dużo zadań a dużo osób było na zwolnieniach lekarskich itp. Poza tym za 7 dni nie miałabym zapłacone, a grudzień to miesiąc zwiększonych wydatków (,)
  • 4
  • Odpowiedz
@RwaKulszowa: art. 174 §1 kp mówi, że urlop bezpłatny jest udzielany na wniosek pracownika, więc jeśli nie podpiszesz papieru to nie mogą Cię wysłać.
Pamiętaj też, że za czas urlopu bezpłatnego jest zawieszony stosunek pracy, więc nie naliczają się za niego urlopy płatne, staże pracy itp.

do wykorzystania płatnego w określonym terminie przez nich, też chyba nie mogą Cię zmusić
  • Odpowiedz
do wykorzystania płatnego w określonym terminie przez nich, też chyba nie mogą Cię zmusić


@strikingsurface: Oczywiście, że mogą. Tylko i wyłącznie pracodawca decyduje kiedy udziela Ci płatnego urlopu. To, że Ty możesz złożyć wniosek na wybrane przez siebie dni to tylko dobra wola pracodawcy.

@RwaKulszowa
  • Odpowiedz
@Kajotpe: ale tylko pod warunkiem, że przewidywał to plan urlopów.... to nie działa tak, że pracodawca stwierdza, że za tydzień idziesz na urlop i bajabongo...

Art. 163.
§ 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
  • Odpowiedz