Wpis z mikrobloga

Dziękuję za świetny odbiór pierwszego wpisu z cyklu #historieinformatyka. Nie spodziewałem się, ale zamiast się rozpisywać napiszę teraz starcie Dawida (mnie) z POTĘŻNYM Goliatem (pan "doradca" z elektromarketu).
Dzwoni do mnie klient że w sprawie laptopa chciałby się spotkać na mieście. Spoko, takie usługi też świadczyłem.
Prosił o radę, chciał kupić laptopa, ale najpierw go pomacać.
Idziemy do marketu z Mediami w nazwie i Lisowską w reklamie. Patrzę na te sprzęty i nie widzę nic ciekawego, co przekazuję klientowi. On wskazuje jednego acera - matryca błyszcząca, 1366x768, intel celeron i chyba 2gb ramu.
Kosztował 1600 albo 1800 PLN wtedy. Budżet był 2k więc teoretycznie się zmieści, ale no proszę was.

W tym momencie podchodzi uśmiechnięty chłopak, max 25 lat i zaczyna
"Dzień dobry, w czym mogę pomóc, widzę, że Panowie znają się na rzeczy, dobry sprzęt tu mamy"
No zaciekawił mnie tym dobrym sprzętem.
Ciągnę dalej. Co Pan poleca do kwoty 2 tys PLN, do zastosowań domowych, filmy, przeglądanie internetu i praca biurowa, czasami jakieś gierki dla syna.
"No to polecam tego tutaj, 1900 PLN, myszka, torba, antywirus, gówno w torebce gratis"
No dobra, z tym gównem to przesadziłem, ale całość mniej więcej tak dla mnie wyglądała.
Klient się podjarał i "oo, a gry jakby syn z gazety odpalił to by działały?"
"Oczywiście, ten sprzęt jest do tego stworzony"
Pokazuję mu naklejkę intel insajd, a na parametrach intel pentium, ciągle 2gb ramu i dysk 500gb. Mówię do klienta, że na tym to Pan pasjansa odpali, ewentualnie Quake, ale z w miarę nowych gier z gazet to szanse są marne, że Pan pogra.
I się nam Pan doradca załączył.
"Oho, widzę, że mamy tu samca alfa, tak się Pan zna?"
Odpowiadam, że tak, mam taki zawód, a klient chciał tylko pooglądać przed zakupem.
"To się gówno znasz" - już przeszliśmy na Ty, nawet nie zdążyłem zauważyć kiedy się zaprzyjaźniliśmy.
Nie chciałem tego ciągnąć dalej, więc mówię, że możemy wyjść, jak pojadę do hurtowni to mogę go zabrać i sobie popatrzy co mu się widzi, jakiś rabat zrobimy i wyjdzie lepiej niż na tym HAJENDZIE.
Wychodzimy, zatrzymuje nas ten sam ziomek: "Niech się Pan poważnie zastanowi, ja pracuję w poważnej branży i mówię Panu poważnie, że ten gówniarz się nie zna". - mam 21 lat, nie wyglądam na tyle, zawsze wyglądałem na mniej
Odpowiedziałem, że może i gówniarz, ale ciągnie swoją działalność od pół roku i nie musi się zatrudniać za najniższą krajową i skazywać na cowieczorne gnojenie bo nie wcisnąłem syfu, który stoi na półce od roku i kładę się spać z czystym sumieniem, a nie że dostałem 7 PLN premii za to że ktoś teraz pluje sobie w brodę, że dał się namówić na zakup gówna i bez możliwości zwrotu.
"ŻEBYM CIĘ TU WIĘCEJ NIE WIDZIAŁ!"
Okej, żaden problem - i uśmiech w jego stronę.
Wtedy zauważyłem, że mógłby grać jakiegoś człowieka-kameleona w filmach Stana Lee, bo w ciągu sekundy zmienił ubarwienie skóry z bladego na czerwony, a następnie od żył na jego czole sina barwa
rozpostarła się po reszcie jego ciała ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wsiadamy do samochodu, i klient do mnie mówi, że chyba źle go potraktowałem, no fakt, był nie miły, ale chyba za bardzo wbiłem go w ziemię. Podwiozłem go na rynek i umówiliśmy na poniedziałek na wyjazd do hurtowni.
W poniedziałek rano, przed 8 dzwoni, że musiał iść do mamy, bo siostra wyjechała na 3 dni i nie ma się kto nią opiekować.
Myślę: Spoko, zdarza się, życzę powrotu do zdrowia.
Kontakt się urwał.
Przyjeżdża z synem? Walenie do drzwi, synek 2x2m i przedstawia się:
"CO TY #!$%@? MOJEGO OJCZULKA CHCESZ NACIĄGAĆ #!$%@? MAŁY?! KIM TY JESTEŚ, ŻEBY OKRADAĆ LUDZI"
Ja takie WTF na twarzy, ale patrzę na ojczulka jak go pieszczotliwie nazwał, wzrok między swoje buty.
"NO CO, PRZYTKAŁO CIĘ? PRAWDZIWY MĘŻCZYZNA STANĄŁ W DRZWIACH I JUŻ NIE JESTEŚ TAKI WYGADANY".
Ano wie Pan, nie jestem, ale nie naciągam ludzi i nie życzę sobie żeby tak się do mnie w drzwiach mojego domu odzywać.
"JA CI #!$%@? DAM! ODDAWAJ!"
Ale co mam oddać?
"PIENIĄDZE ZA LAPTOPA"
Patrzę na ojca, on zaczepia młodego: "Ale mówiłem Ci przecież że nie wziął pieniędzy".
"SORY, #!$%@? BYŁEM, MASZ SZCZĘŚCIE, BYŁEM W MEDIA SKLEPIE I POWIEDZIELI, ŻE POGRAM W CO BĘDĘ CHCIAŁ ZA 1900 A NIE ZA 2100 CZY ILE TAM SOBIE LICZYSZ PAJACU"
Eee, no spoko, w takim razie ojcu dziękuję za zajebiście owocną współpracę i wypraszam z progu.

Już prawie zapomniałem, ale po roku dzwoni telefon, że rok temu kupił laptopa a teraz dziwnie ekran świeci, takie paski są, był na serwisie, niby naprawili poza gwarancją, bo źle używał, wzięli 280 PLN i nadal nie działa.
Mówię, że dobrze, proszę podrzucić to zerknę co się da zrobić.

Jak moje serce się uradowało widząc tego Pana, który rok wcześniej nasłał na mnie syna. Pełen satysfakcji przyjąłem komputer, no ewidentnie albo matryca albo taśma, zadzwonię Panu jutro co i jak.
Rozbieram, widzę, że gniazdo taśmy matrycy na płycie głównej ma nie domknięty zatrzask przez co nie była równo włożona, zamknąłem, podkleiłem firmową taśmą, która tez była odklejona i dzwonię, że 60 zł się należy i może odbierać.
Dał mi 100zł, ja mu laptopa, był strasznie siny, nie patrzył mi w twarz, poszedłem po resztę, ale zniknął, a 100 zł zostało na blacie.

Już tam walić 40zł dodatkowo, ale nawet sobie nie wyobrażacie jaką miałem satysfakcję z własnej racji, jak jeszcze nigdy :D

#truestory
  • 106
  • Odpowiedz
@KornixPL: najgorzej.... jak ktoś Cię prosi o przysługę, Ty planujesz, poświęcasz swój czas, wiedzę, z pełnym zaangażowaniem podchodzisz do tej sprawy, bo jesteś normalnym, pomocnym, uczciwym człowiekiem, który chce pomóc, a z drugiej strony BETON.

Ja miałem podobną sytuację z kuzynem, ale chodziło o kupno auta. Poprosił mnie abym pojechał z nim obejrzeć GOLFA V "GETEI" od kolegi ze szkoły, bo on sobie sam sprowadził, dbał, jego tata jest mechanikiem i
  • Odpowiedz
Doradzanie komuś znajomemu, czy z rodziny w każdej branży, IT czy motoryzacyjnej jest do bani. Nie polecam.


@ognisty: Wiem, znam te tematy dobrze, a najgorzej jak pomożesz komuś, a potem on przyprowadza innych, bo zrobiłeś mi za darmo, to koledze powiedziałem, że też po znajomości mu zrobisz.

Po znajomości to ja mogę mu dać talon.... #pdk
  • Odpowiedz
@KornixPL: mojego niebieskiego znajomi tez często pytają o kompy. ten naszuka sie, na sprawdza, sam próbuje cos pokombinować po czym idzie taki do sklepu i „doradził mi ten sprzedawca, znał sie na rzeczy, to widać od razu.” - gosciu dał 4k za lapka, a używa go do gier na fb i poczty.
  • Odpowiedz
@KornixPL: Wait a sec! Działałeś w branży, miałeś firme i poszedłeś do konkurencji oglądać laptopy xD Przecież to każdy kto jest into komputery, wie że w takich marketach nie ma czego szukać.
  • Odpowiedz
@MaciejPN: Są ludzie, którzy muszą najpierw zobaczyć, to było na początku mojej działalności, więc starałem się jak mogłem, ale nie byłem w stanie kupić 10 sztuk z nadzieją, że którąś kupi, zostać z 9, która pewnie by się nie sprzedała, każdy orze jak może
  • Odpowiedz
@Plysiek i o to też mu chodziło, jednak jeśli matryca potrafi wyświetlić 120 pelnych klatek to dla mnie jest to 120Hz a nie 100hz, bez wzgledu na to co widzimy. Czy jesli w monitorze mając 144hz, z jakiegos powodu uzywasz 60hz, to nie znaczy ze tylko taką masz. Gościu o wiadomości o sygnale PAL kazal mi samemu się rozgladac i "Dalej słychać reklamowych herezji innych producentów"
  • Odpowiedz
@KornixPL:

"CO TY #!$%@? MOJEGO OJCZULKA CHCESZ NACIĄGAĆ #!$%@? MAŁY?! KIM TY JESTEŚ, ŻEBY OKRADAĆ LUDZI"


tu chyba za mocno pojechałeś z baśnią i legendą, bo nikt kto ceni swoje zdrowie i życie by tak nie zrobił.
  • Odpowiedz
@Sloiko-student_1 powiedz tylko po co do tego sklepu poszedles? Poklucic sie? Pochwalic sie ze masz wieksza wiedze czy cos kupic xDD na pewno nie te ostatnie bo bys przyszedl z wybranym modelem i bez gadki byś kupil xD nie rozumiem takich ludzi
  • Odpowiedz