Wpis z mikrobloga

@aktualnosci1 zaczepił mnie o Lego Boost i przypomniało mi się, że miałem napisać jak wygląda ten zestaw po trochę dłuższej zabawie. Tak więc mały update na temat Lego Boost. Pierwsze wrażenia zebrane tutaj:
https://www.wykop.pl/link/3959657/lego-boost-pierwsze-wrazenia/

W porównaniu z tym co napisałem wcześniej to największa różnica to chyba wielowątkowość, której wcześniej mi się nie udało ogarnąć. Czyli można uruchomić kilka podprogramów jednocześnie. Daje to większe możliwości niż wynikałoby to z mojego poprzedniego wpisu. Można np. uruchomić silnik i w drugim podprogramie jednocześnie kontrolować czujnik, który np. zatrzyma silnik jak zobaczy przeszkodę i uruchomi procedurę omijania. Niestety zdarzają się znaczące opóżnienia w działaniu.

Można zapisywać zmienne. Do wykorzystania jak to zwykle w programowaniu.

Silniki mają liczniki co oznacza, że można dość dokładnie kontrolować ilość obrotów, albo położenie. To niestety tylko teoria. Próbowałem to wysterować, żeby ustawiało silnik w określonym położeniu. Dokładność nie powala. Powiedziałbym, że +/- 40-60 stopni to realna dokładność. Próbowałem różnych sposobów, szybko, wolno, sprzężeń zwrotnych, bez obciążenia, z obciążeniem. Nie udało się. Trochę podejrzewam, że to kwestia opóźnienia komunikacji z tabletem, bo podobnie jest z czujnikiem (patrz wyżej). Używając tego do kontrolowania czy silnik się obrócił można zrobić coś w rodzaju czujnika dotykowego / czułków.

#lego #legoboost #programowanie #mindstorms #robotyka #klocki