Wpis z mikrobloga

Hej przymierzam się do zakupu albo Banana Pi M2 Berry albo Raspberry Pi wersja 3B
Nie wiem jednak co wybrać
Bardziej przemawia za mną Banana Pi bo jest mocniejsze, ma port SATA i Gigabit Ethernet
Jednak nie jest aż tak popularne jak malina i boję się że nie podoła temu co będę chciał na nim robić mimo iż jest mocniejsze
Chciałbym używać albo malinki albo banana do podpięcia dysku HDD 250 GB 7200 RPM na USB do Raspberry (na SATA do Banana) i postawić tam takie serwery jak FTP, DLNA czy SAMBA
Chciałbym również zainstalować KODI i podpiąć do telewizora żeby mieć taki "Smart TV"
Nie wiem jednak czy banana dalej ma problemy z odtwarzaniem wideo przez brak sterowników do grafiki
Odtwarzał bym w 1080 P i 720 P
Raspberry jest bardziej popularniejsze przez co wydaje mi się że szybciej znajdę jak coś zrobić, a przy banana trzeba będzie siedzieć i kombinować
Co byście polecili, żeby działało tak jak należy ?
#bananapi #raspberrypi #arm #linux #pytaniedoeksperta
  • 15
  • Odpowiedz
@Norbix1999: jako dysk sieciowy to zdecydowanie banan lepszy, tylko jeśli nie ogarniasz linuxa to będziesz musiał poświęcić więcej czasu bo nie wszystkie rzeczy działają tak jak zostało to opisane w jakichś poradnikach dla raspberry. Odnośnie pseudo Smart tv nie pomogę bo nie używałem ale raczej też będą lekkie problemy przy instalacji i konfiguracji
  • Odpowiedz
  • 1
@jaguar963
@Norbix1999 bananapi ma niezwykłe osiągnięcie - posiada najbardziej wolny i niewydajny interfejs sata na świecie. Przegrywa wyraźnie z usb3. Były testy gdzieś ale nie pamietam adresu. Do tego jak sam wiesz nie odtwarzanie filmów jest mocno problematyczne.
  • Odpowiedz
@alienv: ale sata w bananie jest znowu zdecydowanie lepsze niż USB w raspberry (o ile dobrze pamiętam większość podzespołów w raspberry jest połączona do procka poprzez wewnętrzny hub usb co dodatkowo negatywnie wpływa na wydajność). Gdyby raspberry miało USB 3.0 no to bajka bo i wsparcie genialne, i wydajność taka jak powinna być.
  • Odpowiedz
  • 0
@jaguar963 niewiele i tak wg mnie. Jak chcesz w jednym urządzeniu to będzie ciężko, chyba że minipc na Intel np beelink s1 gdzie wrzucisz dysk, ma usb3 oraz uruchomisz kodi, ale jest droższy.
  • Odpowiedz
Jak wprowadzam takie coś to wyłącza mi się GUI :
systemctl stop mediacenter
Czyli mediacenter to nakładka OSMC jak dobrze rozumiem tak ? Jak zaistaluję LXDE to na czas gdy będę chciał korzystać z przeglądarki to będzie tak działać ? Potem znów bym właczył mediacenter
Można mieć kilka środowisk graficznych i po prostu je odpalać tym poleceniem co napisałem ? ;)
  • Odpowiedz